Wybór Hotelu w Indiach

Kwestia wyboru hotelu jest kluczową sprawą, jeśli chcemy porządnie wypocząć i mieć odrobinę prywatności. Zazwyczaj dysponujemy już przewodnikiem typy Lonely Planet, jednak uważam, że wybór hotelu tylko na podstawie rekomendacji LP mija się z celem. Po pierwsze te hotele mają droższe o co najmniej 50 INR noclegi niż podana cena, ponadto jakość obsługi też spada – spotkałem się z sytuacją, że właściciel się dziwił dlaczego już nie publikują adresu jego hotelu, skoro jest taki dobry. Okazało się, że od 7 lat nie zrobił nic, aby poprawić komfort i jakość hotelu, bo żył w przekonaniu, że taka rekomendacja do mu dożywotni okrągły zarobek z turystyki..


Niezależnie od dysponowanego budżetu należy zwrócić na kilka rzeczy uwagę przy doborze miejsca na nocleg. Przede wszystkim czy podatki i inne opłaty są wliczone w cenę noclegu (All taxes included) i czy nie trzeba zapłacić za obsługę serwisową (Extra tax service). Czy trzeba dokonać przedpłaty i ile.

Z tego co mi wiadomo tylko rządowe hotele HCRT wymagają wpłaty kaucji. Jeżeli zwykły hotel każe zapłacić więcej(z kaucją) za pokój należy uważać – zazwyczaj będą chcieli naciągnąć klienta na wyższe koszty. Godzina wymeldowania(checkout time). W Delhi 12.00(Noon time), Agra, Chandigarth: 10.00AM, nadmorskie miejscowości już: 8.00AM. Zapytajmy czy hotel posiada generator. Na nic się zda pokój z klimatyzacją, gdy zabraknie nam prądu, a w wielkich miastach to niestety codzienność. Sytuację ratuje generator, który napędzany paliwem wytwarza energię elektryczną. Nie każdy hotel zaopatrzony jest w ten sprzęt!
Koniecznie przed zakupem należy sprawdzić pokój i wybrać optimum ceny do oferowanych medium: Klimatyzacja. Każdy pokój musi mieć sprawny wentylator, należy sprawdzić czy pracuje cicho, czy ma poziom regulacji. Nieco droższe są pokoje z Coolerem – to skrzynka wypełniona sianem ze zbiornikiem wody. Jest dość głośna i wymaga napełniania wodą co jakiś czas. Najwydajniejszą i zarazem najdroższą opcją jest Air Condition, czyli klimatyzacja. Łazienka i ciepła woda. Podstawowe pytanie czy leci woda 24h na dobę. Tanie hotele zazwyczaj oferują wodę podgrzewana w zbiornikach retencyjnych, bądź też wodę z wiaderka(czasem za dopłatą!). Najtańsze pokoje są bez łazienki (without bathroom, common bathroom). Inne nie mniej ważne czynniki: wilgotność. Niektóre pokoje są bardzo wilgotne, należy się trzymać jak najdalej od takich miejsc i nie wierzcie w zapewnienia, że po włączeniu wentylatora przykry zapach zniknie:
-godzina zamknięcia. Większość tanich hoteli jest otwartych do 22-23, a później dostanie się do hotelu graniczy z cudem.
bed bugs. Szczególną uwagę zwracamy na czystość pomieszczeń (nie chodzi mi tu o kolor ścian, bo to akurat standard) i pościeli. Jakiekolwiek czerwone kropki na prześcieradle mogą stanowić dowód obecności robactwa. Dużo częściej można spotkać takie incydenty w Korei niż w Indiach, jednak odrobina przezorności nie zaszkodzi.
– oględziny pokoju. Przed wyborem pokoju należy go bezwzględnie zobaczyć, bo zazwyczaj pokazują najlepszy pokój w hotelu, a oferują najgorszą norę, na ostatnim piętrze.

Ceny noclegów zawsze zależą od naszych możliwości negocjacyjnych. Z początku może się to wydawać trudne lub niezrozumiałe, gdy cena za hotel z 1200RP potrafi spaść dwukrotnie, jednak tacy są hindusi i zdecydowanie chcą zarobić na najbogatszych. Szybko nauczymy się podstawowych zwrotów, które oddziałują na wyobraźnie hindusów i wpłyną pozytywnie na cenę końcową za nocleg. Jednak gdy zobaczą błysk w oku potrafią diametralnie podwyższyć cenę pokoju, dlatego też lepiej powstrzymywać się od pozytywnych komentarzy. Opłata zależy od ilości dni noclegowych, zazwyczaj zatrzymując się w hotelu na kilka dni płacimy diametralnie taniej. Do wyboru mamy pojedynczy pokój(single room), podwójny pokój (double room), czy też noclegownie (domestry). Standard pokoi zależy od budżetu, generalnie nie mówimy: give me room for 300RP per day, bo skończy się to wyborem obskurnego pokoju na najwyższym piętrze. Przed zakupem należy sprawdzić pokój pod względem zamieszczonych powyżej punktów. Przykładowe ceny pokoi w zależności od standardu:
50-150RP – łóżko+ wentylator(fan),
200-300RP – łóżko+wentylator i cooler, czasem telewizor sprawny,
350 i wzwyż – łóżko+wentylator i A-C, telewizor,
Kolokwialnie im więcej płacimy tym wyższy standard, choć i od tej reguły są wyjątki, bo wszystko zależy od naszych zdolności negocjacyjnych i sezonu, bo “poza szczytem” ceny potrafią mile zaskoczyć. W lepszych hotelach obsługa potrafi budzić mieszkańców o 7.00 z zapytaniem czy nie chcemy czai – wystarczy karteczka na drzwiach, aby mieć spokojny sen. Niechlubnie zdarza się im wyłączać klimatyzację, ciepłą wodę po zameldowaniu, należy wtedy bezwzględnie przypomnieć o sobie i domagać się włączenia mediów. Generalnie miło wspominam poszczególne noclegi w hotelu, a to za sprawą poświęceniu kilku chwil na znalezienie najdogodniejszego lokum. Czasem osoby oferujące nocleg i transport ze stacji kolejowej czy też autobusowej potrafią mile zaskoczyć, jednak generalnie trafimy do beznadziejnego hotelu. System prowizji wymusza dodatkowo nieznaczne podwyższenie opłaty za pokój w hotelu, do którego przywiezie nas rikszarz i to niezależnie od tego czy sami wybierzemy cel podróży czy też powierzymy go kierowcy. Zdecydowanie lepiej jest poprosić o podwiezienie kilka metrów przed hotelem, a już na pewno odmawiamy na prośbę o towarzystwo, no chyba, że chodzi o pomoc przy noszeniu bagażu.
Nie można od tak zrezygnować z pomocy taksówkarzy przy wyborze hotelu, bo czasami znajdziemy się w danej miejscowości później niż zakładaliśmy, a wtedy zdani jesteśmy na ich uczciwość. Jeśli hotel nam nie odpowiada nie bójmy się krytycznych uwag i poprośmy o poszukanie innego lokum. Zazwyczaj za trzecim razem trafiałem na super hotel, pomimo zniechęcenia kierowcy. Faktem jest, że płacimy więcej za nocleg, a właściciel hotelu wspiera ten proceder.

indie hotel


[Total: 2    Average: 3.5/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>