Telekomunikacja w Indiach

Telefonia komórkowa w Indiach jest bardzo tania i popularna, koszt rozmowy rzędu 1-2 RP za minutę. Do Polski zapłacimy już więcej, bo około 10 INR za minutę. Jeśli nie mamy blokady simlock w telefonie możemy się zaopatrzyć w indyjską kartę SIM, co jednak wymaga odrobiny biurokracji.


W tym celu udajemy się do pierwszego lepszego komisu GSM, gdzie prosimy o formularz zakupu numeru telefonicznego (czyli naszej karty SIM). Potrzebujemy również zdjęcie i kopię paszportu. Po uiszczeniu opłaty wynoszącej od 100 INR wzwyż otrzymujemy nową kartę, którą montujemy w telefonie. Jak mi wyjaśniono na karcie nie ma żadnych pieniędzy na rozmowę, także następnie kupujemy zdrapkę lub prosimy o doładowanie numeru niewielką sumą. Od tej pory możemy już legalnie dzwonić na terenie Indii.

STD

Jeśli chcemy tanio zadzwonić do Polski, a nie mamy możliwości zakupu karty SIM możemy korzystać ze standardowych budek telefonicznych, z których korzystanie wcale nie obciąży nam nadto budżetu.Zazwyczaj są to stoiska z telefonami opisane symbolem STD. Wybierając połączenie krajowe poprzedźmy je dwoma zerami(!) i numerem kierunkowym, czyli +0048. Taryfa za połączenie do sieci komórkowych i stacjonarnych jest bardzo zróżnicowana. Za minutę rozmowy zapłacimy od 4 INR wzwyż. Gdy nie ma możliwości dzwonienia poprzez standardowe STD połączymy się poprzez komórkę, której minuta rozmowy kosztuje 12INR (20% prowizji dla właściciela mobajla). Specjalną grupą połączeń jest Internet Phone, charakteryzujący się bardzo niskimi cenami połączeń na telefony stacjonarne do innych krajów. Niestety w Indiach są bardzo mało powszechne.
Osobną grupą są rozmowy poprzez Skype. Niech nas nie zmylą napisy w kafejkach internetowych typu: Skype ready to use, cheap skype phone, bo choć sugerują tanie połączenia to trzeba mieć konto w tym programie. Jeśli mamy już takie konto to koszt rozmowy do Polski wynosi zaledwie 0.017 Euro za minutę do sieci stacjonarnej i 0.2Euro na telefony komórkowe. Choć wiele kafejek posiadała informacje o tym, że można korzystać z programu Skype, jednak wiąże się to z kosztami dodatkowymi(1RS za minutę za korzystanie z najszybszego komputera itp.) lub problemami typu niesprawne słuchawki. Ja się po prostu zaopatrzyłem w tani zestaw słuchawkowy, który kosztował mnie 100INR, a umożliwił połączenie z każdym komputerem.
Dodam tylko, że należy pamiętać o różnicy czasowej między obiema krajami wynoszącej ponad +4.5h dla Indii. W większych miastach w godzinach szczytu często występują problemy z połączeniem, wyświetla się informacja, że sieć jest zajęta(network busy) i trzeba ponawiać połączenie aż do skutku.

telefony gsm indie


[Total: 2    Average: 3/5]
  1. Jadwiga says:

    Dzięki za te informacje…, ale ile kosztuje minuta ze stacjonarnego w Polsce na komórkę w Indiach ?… Dzięks za odpowiedź 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>