Szczepienia Azja

przed wylotem do Azji należy się koniecznie zaszczepić na: WZW-A i WZW-B. WZW B kosztuje od 40zł (oferta tylko jednej przychodni we Wrocławiu) do ponad 165 zł. w Centrum Epidemiologicznym. Sumarycznie WZW A i B wychodzi taniej(jeśli nie miałeś wcześniej wykonanego szczepienia, informacje o szczepieniach udziela przychodnia w której znajduje się karta pacjenta). Szczepienie na WZW-B powinno się wykonać miesiąc wcześniej aby uzyskać 100% skuteczność.


Ponadto równie ważne jest szczepienia na BTC (Błonnica, Tężec..) – koszt podobny. Nie wymagane są szczepienia na wściekliznę (choć zalecane, np. gdy ugryzą nas bezpańskie psy), na japońskie zapalenie mózgu. Leki na malarię dostępne są w Polsce na receptę, wystarczy od lekarza rodzinnego (nie trzeba się udawać do Poradni Chorób Tropikalnych). Podobno znacznie taniej można dostać leki nowej generacji na malarię u sąsiadów z południa, w Czechach.

Komplet szczepień warto zachować w żółtej książeczce szczepień, w której zamieszczone są dane nie tylko o aktualnych szczepieniach, ale także najbliższych terminach szczepień przedłużających odporność organizmu. Może się przydać podczas wyjazdu do krajów latyno-amerykańskich(np. Brazylia) czy też Afryki.


[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>