Shimla

Simla to wysokogórska stacja turystyczna w kolonialnym stylu i ostatni punkt dojazdowy pociągiem w stronę Himalajów. Ze względu na położenie (ponad 2000 m.n.p.m) jest to idealny punkt przejściowy w stronę Ladakh i Leh.

shimla-plac1


W mieście można znaleźć kilka tras widokowych oraz możemy poznawać zabudowę w angielskim stylu, w tym przepiękny ratusz (town center) oraz czynny kościół. Przed dwoma wiekami było to miejsce wypoczynkowe Anglików i do dziś zachowała się większość budowli, w których teraz znajdują się instytucje państwowe, w tym wojskowe, dlatego też odradzam robienie zdjęć z bliska. Bogata baza turystyczna, w tym duża liczba restauracji i kafejek umili nam pobyt w Shimli. Należy tylko uważać na niesforne małpy, których gangi terroryzują przechodniów. Z miejsc wartych uwagi polecam jeszcze dawną stację meteorologiczną, jest to wieża w której znajduje się dziś muzeum Himalaistów i lokalnej sztuki.

Hotele Shimla

Hotel Doegar
Cena: 180RP s.r. z łazienką i TV
Położony jest niedaleko od centrum, pokoje czyste i schludne, ciepła woda. Niezły widok z rooftop, całkiem dobra restauracja.

Code 0177
Shimla 171 001
Tel. 2811927 / 2808527
Kom. 98160-21927 / 98160-25927

Transport Shimla

Z Manali dotrzemy do Shimli autobusem, zarówno tym miejskim, jak i w klasie Delux i SemiDelux(znacznie tańsze, podobny komfort tylko brak klimatyzacji co w górach akurat nie ma znaczenia).

Małpy

Indyjskie małpiszony nie wiele mają wspólnego z tymi jakie zobaczymy w zoo. Szczególnie niebezpieczne są z czerwony tyłkiem – miastowe gatunki tych zwierząt. To kilka pokoleń życia wraz z ludźmi i wcześniejsza ignorancja skali problemu spowodowały, że małpy są nadzwyczaj agresywne wobec ludzi. Całe bandy wyczekują na dogodny moment, aby podebrać nam jedzenie czy też inną rzecz jaką trzymamy w ręce!
Ja miałem mrożący krew w żyłach spór o pozostawiony w altanie posiłek. Po powrocie z pokoju zastałem wielkiego małpiszona gotowego skonsumować mój obiad! Był na tyle odważny, że nie reagował na gesty i dopiero jak chwyciłem krzesło odszedł (i to niezupełnie, bo schował się za balkonem, skąd go też wypędziłem). Nic z tego jeśli myślicie, że to wystarczyło do zażegnania konfliktu. Małpi przywódca po chwili wrócił z całą bandą towarzyszy, tym razem gotów podjąć walkę. Ostatecznie wygrałem, ale nie smak co do małp pozostał i radzę uważać na te zwierzęta.

shimla

shimla1

shimla-plac


[Total: 0    Average: 0/5]
  1. Pingback: DehraDun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>