Sa Pa

Azjatyckie Zakopane z etnicznym tyglem kulturowym.

Sa Pa, miasteczko górskie

Sa Pa, miasteczko położone na wysokości 1600 m.n.p.m.


Miejsce wyjątkowe pod wieloma względami; choć przez moment można się tu poczuć jak w Europie to wystarczy opuścić miasteczko, aby się przekonać, że jesteśmy w samym centrum Azji. Dla turystyki pracuje tutaj ludność etniczna sprzedając swoje ręcznie robione produkty, choć bywa naprawdę nachalna(im bardziej wyglądamy europejsko), to jednak po pracy wracają oni do swoich wiosek i żyją zgodnie z naturą i obyczajami.

Sapa ludność etniczna, plemię Hmong

Sapa, dziewczyny plemienia Hmong

Eksploracja okolicznych wiosek wynajętym skuterem kosztuje około 5$ za dzień, jest z pewnością ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. W wietnamskich górach żyje ponad kilkanaście grup etnicznych różniących się ubiorem. Kultywują pradawny styl życia, również młodzież ubiera się tutaj w lokalne stroje, a nie jeansy i t-shirty! Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni, sprzedawcy uliczni i młodzież znają angielski, są bardzo ciekawi naszego stylu życia.

Cat Cat, Sa Pa, wioska Cat Cat

Sa Pa, wioska Cat Cat

Polecam pieszy trek do Cat Cat, idziemy przez jakąś godzinę asfaltową dość ruchliwą drogą, a gdy zobaczymy lokalną dróżkę kierujemy się w nią, dalej już ścieżką dojdziemy przez pola ryżowe do wioski.
Korzystając ze stopa należy wcześniej ustalić cenę, aby nie było nieporozumień, bo niestety łapanie stopa jest tu w większości wypadków odpłatne. Wybierając się motorem poza miasto polecam zobaczyć: wodospad Silver Waterfall i wiele wiosek, po drodze czekają nas niesamowite widoki, od gór, po dżungle i tarasy ryżowe.

Noclegi w Sapie są na pierwszy rzut oka dość drogie (jak na budżet backpackera), ale wystarczy popytać w hotelach położonych głębiej od głównej uliczki, a natrafimy na coś taniego i czystego. Ja miałem nocleg w… cena to około 100tys. Dongów za dobę w 2-osobowym pokoju z łazienką. Co ciekawe w miasteczku można zjeść dobrą pizzę i kupić oryginalne francuskie bagietki (mała 2tys, duża 5tys. Dongów). Popularne są różne azjatyckie kuchnie, szczególnie polecam indyjską – wyśmienite dania!
Z Sapy dotrzemy na granicę z Chinami lokalnymi busami i transporterami (40 000dongów). Do Hanoi mamy kilka ekskluzywnych linii autobusowych, za 180 000 dongów jest np. nocny/dzienny bus z wygodnymi siedzeniami, posiłkiem i napojem na czas podróży. Możemy tylko zazdrościć, bo Wietnamczycy mają genialne linie autobusowe i wysoką jakość usług, czasem włącznie z darmowym podwiezieniem pod wybrany hotel!

Z Sapy popularny jest trek na Fansipan, największa góra w Wietnamie.

plemiona Vietnam

Sa Pa, wioski plemienne

Sa Pa, wioski plemienne

wodospad Sa Pa, Sa Pa

wodospady w okolicy Sa Pa


[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>