Ho Chi Minh City (Sajgon)

Zwany też na arenie międzynarodowej Ho Ci Minh City, jednak żaden Wietnamczyk tak nie mówi o swojej stolicy.

Sajgon


Miasto posiada bogatą, jednak tragiczną historię, a to za sprawą okupacji amerykańskiej przez długie lata wojny wietnamskiej. Wcześniej rezydowali tu francuscy kolonialiści, którzy nie byle wcale lepszymi najeźdźcami. Po wojnie do stolicy przybywali ludzie z co biedniejszych regionów w poszukiwaniu pracy i chęci odbudowania kraju. Szybki rozrost miasta bez jakichkolwiek planów urbanistycznych spowodował, że dziś mianem Sajgonu nazywamy prawdziwy bezład.

sajgon ulice

Sajgon, ruch uliczny

Trudno żyć w mieście, gdzie 99% ruchu stanowią motory, a i tak mamy korki na każdym kroku. Wszechobecny smog, niska zabudowa i zaledwie kilka miejsc o nowoczesnej infrastrukturze to dzisiejszy obraz Ho Ci Minh City. Nie ma tu metra, tramwajów, uliczki są wąskie, po których przemieszczamy się autobusikami. Wysokie podatki nakładane na właścicieli aut poprawiły nie co sytuację ruchu w tym zatłoczonym do granic możliwości mieście.

sajgon turystyczna ulica

Sajgon, dzielnica turystyczna

Mekką turystyczną jest tu ulica Pham Ngu Lao. wzdłuż której tłoczą się różnorakie agencje turystyczne, pralnie, banki, kantory, bary i hotele. Ceny są tu nieproporcjonalne do jakości oferowanych usług, ale za to piwo kupuje się tu za grosze w pięciolitrowych „wazonach”. Jeśli szukamy taniego hotelu w dobrej cenie, należy się przygotować, że przyjdzie nam zobaczyć szczurze nory, po których w biegu będziemy zakładać obuwie na powrót. Warto dużo wcześniej zarezerwować nocleg, bo infrastruktura hotelowa jest tu zupełnie nieprzygotowana do liczebności turystów. Ja polecam tylko ten hotel: Yinh Guest House (269 De Tham st. dis 1, aptravelvietnam@yahoo.com tel. +81.8.3836 8585 3836 lub 4691) oferujący dormitry w cenie 2$ 😛 za nocleg!

Sajgon, open-air-restaurant

Sajgon, uliczna restauracja

Warta odwiedzenia jest nowa część miasta, z centrami handlowymi, fast foodami itp. , dzielnica chińska – pyszne jedzenie uliczne, oraz tania chińska elektronika i podróbki, dzielnica rządowa z kilkoma budynkami w stylu kolonialnym.

Notre Dame HCMC, Sajgon

Katedra Notre Dame w Hồ Chí Minh City

Niesamowicie prezentuje się urząd pocztowy, poza tym dość ciekawym zjawiskiem jest katedra w stylu Notre Dame położona wśród wieżowców. Co rano setki Wietnamczyków ćwiczy fengshui w okolicznym parku.

Yellow agent

Sajgon, muzeum zbrodni

Z muzeów nie możemy pominąć (jeśli nie jesteśmy amerykanami) muzeum zbrodni wojennych – z przerażającą wystawą fotografii i eksponatami ludzkimi. Przedstawiono tam spustoszenia jakie wykonały nie tylko naloty bombowe, ale także cichy zabójca, zwany „żółtym agentem”. Wietnam był poligonem wojskowym USA, swoje jednostki miały tu 42 dywizje począwszy od kawalerii konnej, po artylerię i helikoptery.. chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź koniecznie Cuchi.
Inne muzea warte zobaczenia to muzeum historii(położone w zoo) i wojskowości(nie daleko od zoo, tuż obok amerykańskiej ambasady).
Dojazd
Z Sajgonu na lotnisko dotrzemy z dworca położonego tuż przy markecie w dzielnicy turystycznej. Dojazd zajmuje około godziny w średnich korkach. W mieście jest kilka dworców autobusowych.


[Total: 4    Average: 5.3/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>