Religia i kultura Indii

Trudno nam będzie znaleźć równie tolerancyjnego zakątka na ziemi jakim bez wątpienia są Indie. Spotykają się tu różne religie, oprócz hinduizmu ze wschodu mamy muzułmanizm, z zachodu – buddyzm, a z z południa chrześcijanizm. Podstawową i najbardziej rozpowszechnioną religią jest hinduizm, którego wyznaje prawie 90% hindusów, kolejną religią stanowi Islamizm, dalej spotykany jest Buddyzm, szczególnie rozpowszechniony w Ladakh i środkowych Indiach, a na południu spotykany jest chrześcijanizm i jego odłam protestantyzm niejako przywieziony w czasach kolonii wschodnio-azjatyckiej.


Hinduizm jest bardzo giętką religią, która zaakceptowała innych istnienie bogów, a nawet wcieliła ich do swojego korowodu. Nie zdziwmy się, że wyznawcy tej religii modlą się również do wizerunku Buddy, a nawet Jezusa!

Po świątyniach hinduskich i buddyjskich poruszamy się boso. Szczególnie ostrożnie powinniśmy obnosić się z materiałami ze skóry, bo ich zakazane jest ich wnoszenie na teren świątyni! Również palenie tytoniu na terenie świątyni jest zabronione. Z kolei wyznawcy Koranu i Sikhowie poproszą nas o założenie nakrycia na głowy co jest symbolem szacunku dla ich religii.

Jeśli nie chcemy zwracać na siebie uwagę to najlepiej upodobnić się do mieszkańców Indii. Jest to bardzo mile widziane przez hindusów i nie można tego traktować w kategoriach żartu, a raczej zrównania kultury wschodu i zachodu. Płeć piękna nosi długie tuniki, zakrywające nogi aż po kostkę. Kobieta ubrana w kusą spódniczkę lub też z odkrytym dekoltem budzi ogromne zainteresowanie ze strony męskiej społeczności i żeńskiej.. zgorszenie. To samo tyczy się turystów w slipach na plaży. Okazywanie statusu społecznego, drogie telefony, mogą zachęcić złodziei i wywołać przykrość w oczach hindusów.
Powitania w Indiach bywają wylewne, często spotykane jest tutaj trzymanie się za ręce wśród mężczyzn i to wcale nie tyczy się partnerów, ale też przyjaciół czy członków rodziny. W kontaktach z kobietą nigdy nie witamy się, jeśli strona piękna nie poda nam ręki wcześniej.
Większość mężczyzn i kobiet w Indiach bierze ślub mając zaledwie 20 lat, a ponad 80% małżeństw jest aranżowana. Za proces wyboru partnerki odpowiedzialni są rodzice i od statusu społecznego, majątkowego zależy czy dana para będzie razem. Opowiadanie o wolności wyboru drugiej połówki budzi jawną zazdrość i westchnienia ze strony młodego społeczeństwa indyjskiego.

sadhu


[Total: 6    Average: 8.3/5]
  1. Marita says:

    Strona jest stworzona bardzo dobrze, czekam na jak najwięcej nowinek i ciekawostek 🙂
    Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>