Railay

Poznaj bajkową krainę, z krajobrazami jak z filmu „The beach”! Choć Railay wcale nie jest wyspą to jej położenie i niedostępność od strony lądu sprawia, że będziemy się tu czuć jak w raju. Czekają nas krajobrazy jak z pocztówki, wyrastające z błękitnej wody skalne ściany z oazami zieleni na szczycie, liczące sobie kilkadziesiąt a nawet kilkaset metrów.


Od Koh Phi Phi różni ją tylko niewielka ilość pięciogwiazdkowych hoteli i brak tłumów rozbrykanych imprezowiczów, a i na plaży znajdzie się miejsce dla każdego. Jest to ulubiony zakątek ludzi sportu – zainteresowanych wspinaczką, część z nich ćwiczy na skałach oddzielających plaże od siebie, inni wybierają się na morze, aby stamtąd wspinać się bez zabezpieczeń, gdzie linę zastępuje morska toń.  Krajobrazy towarzyszące wspinaczce czynią to miejsce jedno z najlepszych w Azji południowo-wschodniej (zaraz po Vang Vieng w Laosie).

Większość plaż jest niedostępna od strony lądu i mamy do dyspozycji kajaki lub taxi boat. Czasem wystarczy poczekać na odpływ. Im mniejsza plaża tym większa cena za nocleg i jedzenie, dlatego najprościej jest skorzystać z oferty noclegowej na zachodzie Railay, a poruszać się we własnym zakresie.

Hotele na Railay

Baza noclegowa jest zróżnicowana, choć wyraźnie widać, że zachodnia część wyspy okupowana jest przez hotele średnio i wysoko budżetowe. Zapewne pierwszym, który ujrzycie po przejściu prowizorycznego mola będzie hotel Yeya, który szczerze odradzam. Kawałek dalej znajduje się znacznie droższy hotel, ale idąc wzdłuż plaży po około po dziesięciu minutach znajdują się budżetowe hotele w przystępnych cenach jak: Diamond Resort (800 Bahtów za domek czteroosobowy) i droższy: Viepoint Resort (1500 Bahtów za dom i przeciętne śniadanie).

Ceny na Railay

Popularny na Railay jest szwedzki stół, w cenie 150 Bahtów mamy do dyspozycji ogromny szaszłyk wraz z przystawkami (surówki, sosy, zupy, chipsy, ziemniak i kukurydza gotowana). Brakuje budżetowych restauracyjek co rekompensują fast foody z hamburgerami i naleśnikami po 60 Bahtów. Na Railay jest też kilka supermarketów – ceny zawyżone, ale zaskakuje bogaty asortyment. Po stronie wschodniej nie ma już tak wysokich cen, ale też są ponadprzeciętne – można kupić na targowiskach owoce (np. ananas 50 bahtów, dla porównania 5 bahtów w Krabi) i tutejsze smakołyki jak ciasta kokosowe itp.

Atrakcje na Railay

Wspinaczka – jeszcze nie próbowałem, ale gdy nie mamy własnego ekwipunku jego wypożyczenie kosztuje 600 Bahtów na dobę. Przy kilku osobach zainteresowanych wspinaczką koszty się rozłożą.

Kajaki bardzo tanio, około 200 Bahtów za dwie godziny – im  na dłużej bierzemy tym sumaryczna cena niższa. Poza tym można wynająć łódkę i popłynąć, gdzie dusza zapragnie 😉

Dojazd do Railay

Z Krabi udajemy się dużą rikszą (około 12 osobową) do przystani na Railay (nie mylić z przystanią na Koh Phi Phi i pilnować kierunku, bo docelowo sangkhaew jedzie do Ao Nang). Koszt przejażdżki to 50BHT i nie podlega negocjacji! Gdy już dotrzemy na przystań do, której trzeba dotrzeć pieszo z miejsca gdzie nas wysadzi riksza, przyjdzie nam zapłacić 100 Bahtów od osoby za bilet na Railay. Po 18.00 cena jest dzielona między liczbę chętnych na wypłynięcie i wynosi powyżej dwustu bahtów za osobę – choć można spróbować negocjacji, ja płaciłem 150 bahtów. Z powrotem można i za 80 Bahtów wrócić, choć trzeba czekać aż będzie komplet chętnych do wypłynięcia (8 osób) lepiej pokręcić się tam gdzie łódki, albo skorzystać z biura podróży, choć ceny ich usług są BARDZO zróżnicowane.

 


[Total: 0    Average: 0/5]
  1. monika says:

    Hej, mam jedno pytanie znajomi maja zarezerwowany hotel na Railay -Railay Village Resort & Spa, my mamy zarezerwowany tak jakby po drugiej stronie cypelka Viewpoint Resort, mam pytanie czy mozna do tych hoteli chodzic bezposrednio ladem?Znajomych hotel jest o wiele drozszy ale jesli nie bedziemy mieli kontaktu zmuszeni bedziemy zdecydowac sie na ten sam, a Viewpoint wyglada calkiem fajnie a jest duuuzo tanszy. Bardzo prosze o odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>