Poczta w Indiach

W Indiach funkcjonuje wiele prywatnych firm przewozowych, jedna rządowa i całkiem spora liczba kurierów międzynarodowych.
Państwową pocztę dzielimy podobnie jak w Polsce: na EMS (dobrze zorganizowaną, szybkie wysyłki paczek i listów), główną pocztę(mniej zorganizowaną, gdzie wyślemy listy i paczki) i standardową parcelę(budka zbita dechami, paczki leżąco już przed budynkiem, także o ograniczonym zaufaniu, stąd wyślemy tylko listy i paczki lokalne).


Cena za wysyłkę w Indiach

Znaczek na kartkę do Polski kosztuje 35RP i list dociera do celu w ciągu tygodnia pocztą Air-Mail. Jeśli jednak chcemy wysłać paczkę czas dotarcia do adresata znacznie się wydłuża. Wysyłka pocztą lotniczą (Air-Mail) trwa do 26 dni, a statkiem od dwóch do ponad sześciu miesięcy! Przy czym ship-transport nie zapewnia nam żadnej gwarancji dotarcia przesyłki do adresata. Koszty można obliczyć na stronie internetowej: IndiaPost. Za 3 kilogramowy pakunek wysłany drogą morską zapłaciłem niecałe 400 Rupii, paczka dotarła – klient zadowolony 🙂

Proces wysyłki paczki

Sam proces wysyłki paczki należy do ciekawych doświadczeń, ale i czasochłonnych. Wysyłka towaru zajęła mi dobre kilka godzin, a nie polegała jak w Polsce na staniu w kolejce. Gdy już mamy zgromadzony majątek do wysłania to nigdy nie pakujemy go wcześniej, tylko na poczcie udajemy się do specjalnej jednostki sprawdzającej co wywozimy z Indii.  Zabroniona jest wysyłka między innymi: metalowych przedmiotów, płyt CD/DVD i map. Jeśli wszystko co chcemy wysłać zostanie zaakceptowane, możemy zapakować towar we własny worek (np. uszyty przez krawca z ulicy!) lub też skorzystać z pomocy pakowacza (ok. 100RP za całość). Tak przygotowany pakunek trafia do ważenia, a następnie do osoby przy kasie od transportu międzynarodowego; po drodze zostaje postemplowany jak to robiono kilkaset lat temu z pomocą parafiny i pieczątki z symbolem Indii! Po uiszczeniu zapłaty i wyboru środka transportu otrzymujemy kwitek, na którym możemy sprawdzić, gdzie nasza przesyłka aktualnie się znajduje(nie dotyczy transportu wodnego).

Przesyłka morska Indie

Na przesyłkę morską, która jest zdecydowanie najtańszą, czekałem nie całe 3 miesiące, paczka dotarła nieuszkodzona z samego serca Indii – Agry, do Mumbaju, dalej drogą morską przez Republikę Południowej Afryki, kończąc na porcie w Gdyni, gdzie Pocztą Polską trafiła wprost do mojego domu. Niestety kupioną w Nepalu odzież po tej podróży czuć było przez jakiś czas stęchlizną także polecam dobrze zapakować w worek plastikowy uprzednio.

A może kurier?

Kurierzy DHL, Masterlink funkcjonują znacznie lepiej i otrzymanie paczki jest możliwe znacznie szybciej. Jest to jednak obarczone dużo wyższą kwotą wynoszącą 1000 INR za kilogram (do Polski). Inni prywatni kurierzy oferują trochę niższe ceny i akceptowalny czas transportu, jednak trzeba się liczyć, że funkcjonują na zasadzie przepakowania towaru w jedną dużą paczkę i w najgorszym wypadku może się zdarzyć, że któraś z rzeczy zaginie. Prywatni przewoźnicy nie dają żadnej gwarancji dostarczenia przesyłki, więc można im powierzyć przedmioty małej wartości materialnej. Jednak jeśli mamy czekać 6 miesięcy(w najgorszym wypadku) na pocztę drogą wodną, która jest równie niebezpieczna, można zaryzykować wybór lokalnego kuriera.


[Total: 4    Average: 7.8/5]
  1. Please help . Ja szukam męża 20,21 lat . My name is Martha Konecka. Mam dziewiętnaście lat. Pochodzę z Polski ale Indie żyją we mnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>