Noclegi w Tajlandii

Przedstawiam widełki cenowe i standard jaki powinniśmy oczekiwać w danej cenie, sami zobaczcie jak tanio może być w Tajlandii organizując wyjazd na własną rękę!


Infrastruktura turystyczna Tajlandii jest imponująca, zaczyna dorównywać takim rajom turystycznym jak Egipt czy Tunezja. Małe hotele i bungalowy powoli wypierają resorty i apartamenty co jest szczególnie widoczne na wyspach.  W ten sposób swój urok dla backapackersów utraciły takie wyspy jak Koh Phi-Phi czy Koh Lipe. Żywioł w postaci monsunu wystarczył, aby lokalni mieszkańcy musieli sprzedać swój dobytek międzynarodowym korporacjom hotelarskim, aby przetrwać.  Według tajskiego prawa przez cztery lata ziemia leżąca odłogiem zostaje zwrócona państwu za darmo!

A teraz konkretnie. Widełki cenowe za  pokój dwuosobowy w najpopularniejszych miejscach  noclegowych, w przypadku wysp ceny trzeba pomnożyć dwukrotnie lub nawet czterokrotnie w czasie sezonu turystycznego:

100 BHT – dormitry, pokój dzielony z innymi osobami, zazwyczaj prowadzony przez prywatnego właściciela, także rodzinna atmosfera.  – bungalow w stylu Robinson Cruzoe, brak elektryczności, toalety, ale ochrona przed deszczem i ciut mniejsza przed moskitami.

Koh Lanta Sonya guesthouse i hostel, nocleg w cenie 100 bahtów

Do 200 BHT – pokój nawet w centrum miasta, cztery ściany, łóżko, czasem łazienka o oknie trzeba niestety pomarzyć. Wilgoć magluje chodzący wentylator.

Do 250 BHT – pokój z oknem, zazwyczaj z łazienką. W wyposażeniu dostajemy wentylator, mydełko i ręczniki. W tej cenie dostaniemy też bungalow z łazienką, zazwyczaj zbudowany z drewna. Małe okienka na świat zabezpieczone moskitierą. W wyposażeniu dostajemy wentylator, mydełko i ręczniki.

typowy hotelik w Krabi w cenie 250 bahtów.

Do 350 BHT – solidny pokój z oknem i łazienką, dobrze wyposażony, czasem z dostępem do bezprzewodowego Internetu.  Przy odrobinie szczęścia w tej cenie znajdziemy skromny pokój z klimatyzacją i łazienką, raczej bez okna. Za tą cenę powinniśmy oczekiwać bungalow murowany, nadal jest ciepło, ale komfortowo.

krabi resort za 350 Baht z klimatyzacją

Do 400BHT – pokój z łazienką i wyposażeniem (ręczniki, kosmetyczka, TV i lodówka) czasem z klimatyzacją .

jeden z wielu mansion w Hat Yai

500BHT i wyżej – duży pokój z łazienką, w której możemy oczekiwać wanny, do tego lodówka, klimatyzacja, TV z satelity. W lodówce zazwyczaj zestaw podstawowych trunków, za które płaci się przy wymeldowaniu. W Pattai dodatkowo paczka prezerwatyw i Viagry. Telefonicznie można zamówić taksówkę, lunch itp. Część hoteli w tej cenie oferuje śniadanie co jest dobrym pomysłem, jeśli nie chcemy specjalnie wychodzić z hotelu na posiłek.

Muang Noi hotel sieci Check Inn

Warto zwrócić uwagę przy doborze hotelu na obecność kamer CCTV i innych zabezpieczeń przed kradzieżami.  Lepsze hotele mają skrytki na rzeczy wartościowe i sejfy w pokojach.

Bookowanie przez Internet, rezerwacja mailowo czy telefonicznie jest koniecznością w budżetowych hotelach Khao San w Bangkoku, zazwyczaj już po 12.00 wszystkie wolne pokoje są zarezerwowane, nawet poza sezonem. Na wyspach bywa tłoczno w trakcie wielkich imprez jak Full Moon Party, wtedy trudno o tani nocleg na Koh Phangan czy Koh Tao. Poza tym narodowe święta Tajów jak Songkram itp. Ostrzegam przed bookowaniem budżetowych hoteli w biurach podróży w Tajlandii – zazwyczaj są to miejsca, w których nie odważylibyśmy nocować nawet za darmo. Powyżej 1000 bahtów można spokojnie rezerwować, choć tak jak mówiłem lepiej jest zobaczyć hotel bądź przejrzeć opinie o nim w Internecie choć i nimi nie można się tylko sugerować. Wielu właścicieli hoteli każe swoim pracownikom w wolnym czasie wysyłać komentarze pochlebne o własnym hotelu czy znajomych. Ceny na stronach www i w hotelach mogą się diametralnie różnić na korzyść płatności “gotówkowej”. Warto wysłać zapytanie z prośbą o podanie cen za np. kilkudniowy pobyt w jednym hotelu – wtedy zniżka może wynosić i 25% pierwotnej ceny. Negocjowanie cen hotelu jest raczej trudne, w wielu miejscach jest przyklejony cennik i tylko kilkudniowy pobyt pozwala zbić cenę. Przy małym obłożeniu hotelu zazwyczaj możliwe jest utargowanie 50 – 100 Bahtów za nocleg.

Do bookowania przez Internet używam zazwyczaj Agody. Ceny tam wyświetlane nie są finalną kwotą, zawsze trzeba doliczyć ok 3$ opłaty podatkowej, ale i tak wychodzi taniej niż na innych wyszukiwarkach noclegów. Nie polecam za to HostelsWorld – oferty tam dotyczą jednej osoby w pokoju i dołączenie kolejnej podnosi cenę pokoju tak,  że wychodzi znacznie drożej niż Agoda. Z Opodo.de korzystam rzadko, ale mają tam kilka hoteli których próżno szukać w innych stronach www. Nie miałem okazji jeszcze korzystać z HolidayCheck.pl, z którym współpracuję od niedawna, ale z tego co widziałem ich ceny nie odbiegają od innych wyszukiwarek i dodatkowo można płacić w polskiej walucie. Oczywiście zdarzają się na wszystkich stronach promocje, szczególnie wiele ich można znaleźć w porze monsunowej i tuż przed sezonem. Powodzenia 🙂


[Total: 2    Average: 5.5/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>