Nepal przez Indie

Stolicą Nepalu jest Katmandu położone na jednym ze wzgórz, u podnóży Himalajów. Aby do niej dotrzeć mamy dwie drogi – lądową (bus i jeep) lub też samolot. Opiszę tutaj jak dostać się drogą lądową z Indii do Nepalu, bo wyloty z Europy do tego kraju są bardzo drogie i rzadko spotykane.Najtaniej dotrzemy do Delhi jedną z tanich linii lotniczych, następnie zakupimy bilet na dworcu kolejowym do Gorakhpur(min. 10$), a dalej autobusem(25RP, zawsze się znajdzie miejsce) lub taksówką(50RP, możliwy ścisk i konieczność oczekiwania na kolejnych pasażerów) do granicy w Bhairawie (jeśli chcemy przy okazji zobaczyć Lumbini) lub Raxaul – gdy zależy nam na czasie(drogi w Indiach są ciut lepsze, więc pokonanie tej samej odległości zajmuje mniej czasu niż po stronie Nepalu).

BHAIRAWA: Jak dotrzemy do miasta musimy się zaopatrzyć w pieczątkę informujące, że opuszczamy Indie. W centrum miasta znajduje się posterunek policji, gdzie otrzymamy niezbędne pieczątki w paszporcie. Najpierw pobieramy dokument imigracyjny  – prośbę o uiszczenie opłaty w wysokości 100RP ignorujemy. Gdy już zaopatrzymy się w odpowiednią pieczęć możemy pieszo bądź rikszą udać się do Nepalu, po wizę imigracyjną i pieczątkę o pozwalającą przebywać w tym kraju. Choć może się to wydawać niepoważne, jednak przekraczanie granic w krajach azjatyckich jest banalne, jednak brak pieczątki umożliwiającej pobyt i wizy może się skończyć bardzo nieprzyjemnie(szczególnie w Indiach). Jeden z internautów miał taką sytuację i skończyło się to deportacją do kraju i gdyby nie interwencja jego pracodawcy żyłby z sankcją dożywotniego zakazu pobytu w Indiach!

Niedaleko Bhairawy położone jest Lumbini, jednak trzeba wziąć poprawkę na dojazd do Katmandu przed zmrokiem ze względów bezpieczeństwa. Do Lumbini kursuje autobus, koszt dojazdu do dworca to 5-10RP. Busik do Lumbini kosztuje około 25RP i czas jazdy waha się od pół do ponad godziny.

RAXAUL:

Z Kalkuty dojazd do granicy zajmuje około jednej nocy i następnego dnia o poranku przekraczamy ją w Raxaul. W tym celu musimy wziąć bezpośredni pociąg ze stacji Howrach, kasa jest w głównym holu po lewej stronie we wnęce. Wystarczy powiedzieć Nepal i już pracownik będzie wiedział o jaki chodzi pociąg. Niestety jedzie on raz w ciągu doby, w przeciwnym wypadku pozostaje nam zostać jeden dzień dłużej w Kalkucie bądź wybrać się do Patny pociągiem sypialnianym(sleeper..etc.). Patna to stolica regionu Bihar, najbiedniejszego i najbardziej zaludnionego. Z Patny pozostaje nam czekać na pociąg na granicę bądź pojechać autobusem do Muzafarpur. Taka podróż może nam nieco przybliżyć wygląd nieturystycznych Indii, czyli takich których nie sięga stopa przeciętnego turysty. Widać to po problemach z infrastrukturą. Brakuje dróg, w wielu wioskach również elektryczności, niektóre z wiosek wyglądają rodem wyciągnięte z filmów o dzikiej Afryce. Przejazd 70km. zajmuje około 5h, choć jedzie się cały czas po płaskim terenie. Z Muzarfarpur docieramy koleją bezpośrednio lub z przesiadką w Saugali do Raxaul. Dla wytrwałych jest jeszcze możliwość dojazdu autobusem nocnym. Ludzie napotkani po drodze są życzliwi, bezinteresowni, przyjaźnie nastawieni, jedynie niektórzy rikszarze psują nie co ten idylliczny obraz(choć sympatycznych też można spotkać).

autobus do Muzaffarpur

Patna - ubóstwo i przemysł

droga do Muzafurpur

Koszt wizy waha się od 25$ do 30$, ja widziałem ludzi, którzy na granicy w Saugali płacili 25$, w przewodniku pisało i my również zapłaciliśmy 30$. Można płacić czekami podróżnymi, jednak lepiej jest mieć gotówkę. Wiza umożliwia 14-dniowy pobyt bądź 30-dniowy(40$) w Nepalu z możliwością jego przedłużenia pod warunkiem, że kopia formularza znajdzie się w paszporcie(przypinają ją nam do ostatniej strony dokumentu). Pamiętajmy, że w Nepalu istnieją strefy ochronne, za które płacimy osobne kwoty(permissions). Jeśli jesteśmy w Saugali/Raxaul schemat jest ten sam: musimy się zabrać rikszą (duże niebieskie, koszt 10RP) lub taryfą do dworca autobusowego. Po drodze do dworca spotkamy naganiaczy na jazdę jeepem – koszt do Katmandu jest niemal identyczny (300 RPN, koszt autobusu 250 rupii nepalskich) , a komfort większy.

Nepal przez Indie dojazd, widoki po drodze


[Total: 0    Average: 0/5]
  1. Mera nama marta konecka hai aura maim bisa sala him. Mere bala kale , bhure ankhem aura 160 vrd dhi hu i hai. Maim use bharatiya janate haim aura sadi karana cahate haim , halanki maim polainda mem rahate haim. A pa polisa karane ke li e ate haim jaba maim polisa mem sanvada karane ke li e pata karana cahate haim . Yaha amira banana hai. Yaha patala hona hai.

  2. Mera nama marta konecka hai aura maim bisa sala him. Mere bala kale , bhure ankhem aura 160 vrd dhi hu i hai. Maim use bharatiya janate haim aura sadi karana cahate haim , halanki maim polainda mem rahate haim. A pa polisa karane ke li e ate haim jaba maim polisa mem sanvada karane ke li e pata karana cahate haim . Yaha amira banana hai. Yaha patala hona hai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>