Lumbini

Lumbini to mała wioska, w której urodził się Budda. Na jego cześć wybudowano tutaj wiele świątyń, położonych w różnych miejscach wielkiego parku.


Przed zakupem biletu proponuję wypożyczyć rower – jest najlepszym środkiem lokomocji w tym kompleksie świątynnym. Jeśli jesteśmy w grupie możemy pokusić się o rikszę, jednak pod warunkiem odwiedzenia większości zabytków, na zwiedzanie potrzeba około dwóch godzin. Powrót do Bhairawy busikiem, który kursuje regularnie co pół godziny.

Lumbini

Dojazd do Katmandu 

Dojazd z Indii nie jest skomplikowany acz czasochłonny. Jak już dotrzemy do Bhairawy to będziemy mieć przyjemność podróży wśród gór, więc przygotujmy się na niezapomniane wrażenia, a to za sprawą stanu technicznego pojazdów i fantazji kierowców. Jazda jeepem może być ekscytująca, lecz niestety równie niebezpieczna. Pokonywanie zakrętów polega na uprzednim trąbieniu, aby czasem się nie zderzyć z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem. Autobusy są wolniejsze i zatrzymują się na trasie, choć nie tak często jakby się wydawało. Drogi jeśli są, to w różnym stanie technicznym, czasem trzeba będzie pokonać rzeczkę, która nagle zmieniła swoje koryto. Najlepiej w czasie takiej podróży zaopatrzyć się w środki na chorobę lokomocyjną i poczęstować współtowarzysza podróży..
Jak twierdził jeden z lokalnych mieszkańców, najlepszą porą do podróży jest noc, bo wtedy nie widzimy co się dzieje na drodze i śpimy. Wracając z Pokhary posłuchałem tej rady i bardzo tego żałowałem. Bo nie dość, że autobus był zapełniony do granic wytrzymałości, to jeszcze kilkakrotnie się zatrzymywał na postój wśród reflektorów, a wygoda jazdy pozostawiała wiele do życzenia.


[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>