Leh

Stolica Ladakh położona na pośród szczytów Himalajów(wzgórza Namgjal), na wysokości ponad 3500m.n.p.m. Do miasta dotrzemy pojazdem/ jeepem lub bus-em/ z Manali, lub też samolotem z Delhi.


Najbardziej reprezentacyjną budowlą jest XVII-wieczna forteca(Fort Zwycięstwa), podobna do tych jakie możemy znaleźć w Tybecie, klasztor na wysokości 3800m.n.p.m. i kilka mniejszych, gompy /świątynie/, a przede wszystkim labirynt uliczek i starych mieszkań, do których budowy wykorzystano tylko lokalnie dostępne materiały, czyli przede wszystkim kamień i drewno. We wrześniu w Leh odbywa się Festiwal Ladakh i każdego dnia zobaczymy tutaj różne przedstawienia, tańce, śpiewy, turnieje łucznictwa, a nawet mecze w polo. W mieście skorzystamy z większości wypraw trekkingowych, i pozwoleń(permission) na na wycieczki na tereny pod specjalnym nadzorem. Miasto zawiera kilka centrów ochrony przyrody i recyklingu, stacje dawkowania wody pitnej i ekologiczne pralnie.

Najlepszą bazę noclegową znajdziemy w dzielnicy ChangSpa , niegdyś były to osobne wioski, dziś zostały wchłonięte przez Leh. Wszędzie dotrzemy piechotą, jednak na pierwsze kilka dni zalecam odpoczynek, jest to czas na aklimatyzację, w przeciwnym razie grozi nam A.M.R.(zespół chorób wysokościowych), którego symptomami są mdłości, ból głowy, problemy z oddychaniem, kołatanie serca i inne przykre dolegliwości. Nie ma skutecznego leku na AMR, szczególnie należy unikać alkoholu i pić bardzo duże ilości wody (minimum 3 litry). Powietrze tutaj jest bardzo rozrzedzone i szybko tracimy płyny w organizmie. Ja miałem z tym nie lada kłopot, gdy już byłem gotowy opuścić miasto wszelkie problemy zdrowotne ustąpiły : – ). Changspa leży niedaleko Fort Rd, która to łączy się z Main Bazaar. Fort Rd różni się od reszty, tym że oddziela część starej zabudowy od nowej i jest to również droga do fortu.

leh fort

Hotele Leh

Największy wybór hoteli i najprzyjemniejsza atmosfera panuje w Changspa.

Stanza Guest Mouse
Cena: 100 RP s.r. z łazienką
Położony pośród pól i gajów hotel, który prowadzi bardzo miła rodzinka. Pokoje dość czyste, przestronne. W publicznej łazience ciepła woda! Wokoło rosną jabłonie. W tym miejscu muszę podziękować lekarzowi za słuszną diagnozę (jest jednym z domowników tego rodzinnego hotelu) przy moich dolegliwościach żołądkowych..

leh changspa

Kiedy najlepiej Leh

Drogą lądową: czerwiec-wrzesień, samochodem/autobusem(do./z: 1100RP/1600RP)
Inne pory roku tylko wylot z Delhi(3400RP), Srinagar(1800RP)
Komunikacja:

Dojazd Leh

Koszt taksówki po mieście waha się od 50RP w górę.
Manali/Srinagar – ok. 18h jeep lub minibus; rządowy autobus ponad dwie doby
Delhi – samolot, ok. 1h;

Organizowane wycieczki/wyprawy Leh

Do Nubra Valley, Pagong Tso (Pagong Lake), doliny Zanskar potrzebne specjalne pozwolenie – permission. Załatwia się go w ten sposób, że albo formuje się grupę 4-osobową i udaje na posterunek policji (koszt 10RP opłaty manipulacyjnej), lub oddaje się paszport do agencji turystycznej (turist agency), gdzie zapłacimy około 100RP, jak też zrobiłem. Należy nabrać podejrzeń, gdy turist agency oferuje nam pozwolenia na czas krótszy niż 7 dni; zazwyczaj na dokumenty trzeba czekać jeden dzień. Należy wykonać kilka kopii permission(minimum 2 dla Nubra Valley), ponieważ oddajemy ją w punktach kontrolnych (check post) po przekroczeniu granicy regionu chronionego. O tym, że potrzebne były dwie kopie dokumentu nikt z biura turystycznego mnie nie poinformował, jednak szczypta szczęścia(poprosiłem o jeszcze jedną kserokopię, bo ta którą otrzymałem była niewyraźna) co uratowało mnie przed powrotem. Trekking w tych regionach jest praktycznie niemożliwy, nie można otrzymać pozwolenia na okres dłuższy niż 7 dni i policja nie jest tu otwarta na jakiekolwiek tłumaczenia. Kolega miał przyjemność rozmawiać z jednym zapaleńcem wysokogórskim, który w trakcie swojej wyprawy został zatrzymany i przetrzymywany jakiś czas w więzieniu za brak przepustki, więc traktujmy sprawę bardzo poważnie.

Juniper Tour & Trek
Bardzo tanie i uczciwe(!) biuro podróży, w którym załatwimy między innymi pozwolenie (100RP), a także jeep do Manali(1000RP) i innych miejsc w atrakcyjnych cenach.
Hemis Complex, Zangsti Road
Leh – Ladakh
E-mail: juniper2frn@rediffmail.com
www: www.juniperladakh.com

Telefon do kierowcy: Leh – Manali (ekstremalna jazda, kierowca korzysta z każdego skrótu na drodze, ale dobry jeep): 9419340582 Ahmad (uwaga: 94 lub 99 na początku)

Niektóre agencje turystyczne oszukują turystów i możemy całą noc stać na przystanku w oczekiwaniu na jeepa lub minibusu jak też stał się ofiarą mój znajomy. Abyśmy również nie stali się ofiarą, wystarczy przedsięwziąć kilka kroków, które pozwoli nam w pewnym stopniu ocenić uczciwość danego biura turystycznego. Nigdy nie gódźmy się na opłacenie pełnej kwoty przed podróżą, jeśli ktoś coś takiego oferuje jest to już żółta lampka dla tego biura podróży. Ja w obie strony korzystałem z prywatnego transportu i nigdy nie byłem proszony o opłacenie biletu z góry. Odrzućmy ofertę nachalnego biura podróży, a już na pewno taką, która oferuje nam „bilet” bez numeru telefonu do kierowcy.


Nubra Valley
– największa przełęcz, którą przekroczymy na czterech (i więcej..) kołach. Najwyższy przejezdny punkt wynosi 5600m.n.p.m., a po nim zjeżdżamy w dół do pięknej krainy otwartej dla turystów kilka miesięcy letnich w roku. Po drodze wrażenia protegują wszechobecne wraki pojazdów, które przypominają nam jak bardzo niebezpieczna jest przełęcz.
Do wyboru mamy dwie miejscowości, jedna jest stolicą tego regionu, druga położona między połaciami zbóż i sadów to sielska dolina, gdzie w restauracjach trudno cokolwiek zamówić, za to bez problemu możemy napić się lokalnego trunku.
Do miejsca dotrzemy jeepem, którego cena waha się w zależności od ilości pasażerów i wynosi ok. 6000RP za pojazd. Lokalny autobus odjeżdża z Leh we środy, piątki i niedziele(?).. wcześnie rano by dotrzeć przed zmrokiem do Nubra Valley. Ruch odbywa się tutaj w zależności od pory dnia, bo drogi są jednostronne i oczywiście niebezpieczne. Stamtąd możemy wrócić następnego dnia rano (7-8.30AM w dni nieparzyste(?)).

Hotele Nubra Valley

W sezonie trudno znaleźć wolne miejsce, poza sezonem problemów nie ma, a ceny spadają drastycznie. Większość hoteli oferuje wyżywienia, także lokalnymi restauracjami nie trzeba się przejmować.

nubra-valley

nubra valley

nubra valley

Pagong Tso – to jezioro, które dociera aż do Tybetu. Wokoło roztaczają się Himalaje, których odbicie znakomicie się komponuje w tafli wody. Większość biur turystycznych oferuje wyjazd do Pagong Lake i powrót tego samego dnia, jednak polecam dłuższą podróż z noclegiem w lokalnej wsi, nie co w głąb regionu. Rządowym autobusem dotrzemy do tego miejsca przed zmrokiem jeśli po drodze nic się nie wydarzy, odległości są ogromne, więc należy być przygotowanym na niespodzianki i nie planować zbyt daleko dalszej podróży. Powrót następnego dnia o poranku i każdego w dni nieparzyste.

Zanskar – bajeczna kraina położona w głębi Himalajów z dala od „cywilizacji” bogata w nieskażoną komercją kulturę i surowy klimat wynikający z trudnego położenia. Dotrzeć można tam z XXX (12h drogi z Leh). Autobusy jeżdżą sporadycznie, a cała podróż zdecydowanie utkwi w pamięci, a to za sprawą warunków na drodze i jej „stanu”.

Kaszmir(Kashmir) – teren sporny trzech mocarstw oficjalnie należący do Indii, jednak prawa do niego roszczą sobie Pakistan i Chiny. Sytuacja w Kaszmirze jest trudna, dlatego też budzi duże zainteresowanie wśród turystów, jednak aby się tam wybrać potrzeba jest trzeźwa ocena. Co jakiś czas wybuchają tu konflikty, które zamieniają się w wojnę domową. Można tu usłyszeć o bombach podkładanych pod autobusy, porwaniach turystów i włamaniach. Jak mi przekazał znajomy hindus, na ten czas miasta praktycznie zamierają, sklepy nie są czynne, ludzie nie wychodzą z domu, chyba tylko ci co pracują poruszają się po mieście, którego patrolują niezliczone ilości żołnierzy i policji. Możemy zostać zatrzymani z byle powodu, także transport jeepem nie zapewnia bezpieczeństwa. Miasto Srinagar graniczy z Pakistanem, leży nad wielkim jeziorem u podnóży gór. Dotrzeć można tutaj samolotem z Leh lub Delhi, bądź też jeepem(ok. 18h, 1500RP) lub rządowym autobusem (1600RP, 2dni drogi, nocleg w Kargul), a zamieszkać.. na łodzi. W Jammu odnajdziemy wiele starożytnych świątyń i zabytków.
Jest tu tak czasem niebezpiecznie, że lokalni ludzie wolą odwiedzić swoich znajomych w chwilach względnego spokoju, lub dojeżdżając okrężną drogą! Stanowczo odradzam. Nie ukrywam, że chciałem zobaczyć Kaszmir, jednak kolejne raporty o eksplozjach autobusów w tym regionie oraz blokad miast zdecydowały, że nie ma co szukać tam przygód.

Wioska Sankar – lokalnym busem dotrzemy do niedaleko położonej od Leh wioski buddyjskiej.

leh

leh himalaje


[Total: 1    Average: 10/5]
  1. Pingback: Shimla
  2. Pingback: Manali

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>