Krabi

Region Krabi to najciekawiej ukształtowana geologicznie i stosunkowo tania lokacja oferująca przepiękne plaże, ciepłą wodę, dobrą gastronomię i bazę noclegową w towarzystwie majestatycznych formacji skalnych.


Do tej pory miałem okazję zobaczyć kilka zakątków tego bajkowego regionu, a mianowicie: Railay, Koh Lantę, Koh Phi Phi, Thalen Bay, Tha Pom i Koh Jum (Ko Pu). Zorganizowane wyjazdy to przede wszystkim AoNang, i wyspy :Phuket , Ko Phi-Phi. Railay, Koh Lanta i Koh Jum to ulubione miejsca dla backapackersów, których kręci się tu bardzo dużo i łatwo dołączyć do którejś z grup lub takową utworzyć 🙂  Polecam film „The Beach”(niebiańska plaża), który pozwoli nam sobie nie co przybliżyć ten skomercjalizowany raj. Polecam Riley, gdzie można popróbować swoich możliwości w wspinaczce skałkowej. Imprezowe jest Koh Phi-Phi, bogate życie nocne oferuje także Phuket. Co raz więcej zainteresowania zdobywa Koh Lanta i Koh Jum.  Wszystkie wycieczki zorganizujemy z miasta Krabi, skąd odjeżdżają autobusy na północ i południe Tajlandii: np. do Satun miasteczka granicznego z parkiem narodowym Koh Tarutao czy Hat Yai skąd z kolei odjeżdżają busy do Malezji. Oprócz dworca mamy do dyspozycji przystanek autobusowy położony przed Big C, gdzie można złapać autobusy do wyżej wymienionych miejsc jak i songthaew na Koh Lantę.

Kultura południowej Tajlandii z pewnością nas zaskoczy, bo oprócz buddyjskich świątyń zobaczymy meczety, kobiety z zakrytymi twarzami, bo znaczna część jej mieszkańców jest wyznania islamskiego.

Krabi Town

Miasteczko Krabi stanowi idealne miejsce na nocleg dla podróżujących między północą, a południem Tajlandii. Kilkanaście guesthousów rozlokowanych blisko siebie oferuje nocleg już od 100 Bahtów za pokój. Po całym miasteczku porozrzucanych jest sporo restauracyjek z europejskim jedzeniem, a także znaleźć można kilka targowisk. Festyny odbywają się w Krabi praktycznie co weekend, więc łatwo tu  trafić na coś ciekawego.  Ulubionym miejscem spotkań lokalnej społeczności, gdzie można poznać np. tajskich studentów jest klub Room 69.

Po mieście kursują sangkhaew w trzech kolorach, w zależności od obsługiwanych dzielnic. Przejazd kosztuje 10 Bahtów, na dworzec 20 Bahtów, a na Ao Nang czy też przystań na Railey zapłacimy ponad 50 bahtów (po 18.00 aż 80 Bahtów). W mieście jest też przystań z której kursują statki na Koh Lantę, Koh Phi Phi (600 bahtów w obie strony, choć można też znaleźć oferty za 250 bahtów w jedną stronę) lub Phuket. Przystań zlokalizowana jest kilka kilometrów od centrum Krabi. Wynajęcie motoru na 24 godziny to koszt od 150 bahtów do 200 bahtów za automat. Pieniądze wypłacimy bez prowizji w banku Aeon mieszczącym się kilka kilometrów za miastem w centrum handlowym Tesco Lotus.

Dojazd do Krabi

Z Bangkoku mamy do wyboru rządowe autobusy bądź oferty z Khao San Road. Najwygodniej oprócz samolotem wspominam podróż pociągiem, która kosztuje od 700 Bahtów w górę w zależności od warunków w sypialnianym wagonie(AC/fan). Autobus z KS kosztuje nawet 350 Bahtów, ale większość ofert za wyjątkiem izraelskiego biura podróży to scam – autobus zatrzymuje się kilka kilometrów przed Krabi, częste kradzieże wartościowej zawartości bagażu itp.

Do Bangkoku odjeżdżają tu autobusy praktycznie co godzinę. Oczywiście zalecam wybór rządowych pojazdów, bo turystyczne są gorszej jakości i zdarzają się różne incydenty, w tym wypadki, bo kierowcy są strasznie obłożeni terminami! Koszt turystycznego „VIP” busu to nawet 350 BHT, gdy tymczasem rządowy zawiezie nas na miejsce już od 450BHT. Jedyny plus turystycznych busów jest fakt, że zatrzymują się tuż przy ulicy Khao San. Od niedawna z dworca autobusowego kursują miniwany na Koh Lantę, które przerwały monopol konkurencji z miasteczka i kosztują tylko 100 Bahtów. Tu ważna wiadomość! Rządowe miniwany nie zawiozą nas wprost do hotelu, bo zatrzymują się na „dworcu” w Ban Saladan na Koh Lancie. Stamtąd pozostaje zamówić taksówkę o nieadekwatnych do odległości cenach, czyli 150 bahtów od osoby lub.. kombinować. Mój wyjazd na Koh Lantę mieścił się w granicy 150 Bahtów (20 bahtów za sangkheaw z miasteczka +100 bilet + 25 bahtów dojazd do hotelu dzieloną z innymi osobami rikszą), oczywiście można i taniej o czym napisałem przy opisie wyspy. Na Koh Phangan zapłacimy 500 bahtów.


[Total: 3    Average: 3.3/5]
 1. sylwia says:

  Czy polecicie jakies dwuosobowe pokoje w okolicy krabi do 50 zł za os. z łazienka.

 2. Maciej says:

  Hej,
  piszesz, że można dotrzeć z BKK do Krabi pociągiem – znalazłem takowy na thailandtrainticket.com ale zastanawiam się czy on istnieje bo wszędzie w opisach ludzie podają, że pociąg jest do Surat Thani i potem bus do Krabi.
  Więc jeśli faktycznie jechałeś bezpośrednio pociągiem do Krabi to proszę o potwierdzenie 🙂

 3. Nie ma torów prowadzących do Krabi, także jest to oferta “kombinowana” pociąg+van. Pociągi lepiej kupować na miejscu, często się spóźniają, szczególnie jeśli nie jest to pierwsza stacja z której odjeżdżają.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>