Koh Phangan

Ko Phangan to kilkukrotnie większa wyspa położona w sąsiedztwie Koh Tao i Koh Samui. Jej niewielka eksploatacja turystyczna stanowiła dla mnie ważny punkt w wyborze jej, a nie sąsiednich wysp jako miejsce wypoczynku.


Na wyspie odbywają się różne imprezy takie jak Full Moon Party i pomniejsze z okazji przyjazdu większej rzeszy turystów backpackersów (w wolnym tłumaczeniu: plecakowiczów). Eksploatacja jej w całości zajęłaby kilka tygodni, dlatego opiszę wrażenia z kilkudniowego pobytu na niej odbytego w roku 2011 i 2012. W obu przypadkach poszukując noclegu zdecydowałem się skorzystać z oferty taksówkarzy, których nie było zbyt wielu, a oferowali tanio transport do hotelu, a drogo gdziekolwiek indziej. Dlaczego by nie?

Nocleg i atrakcje na Koh Phangan

No północy Koh Phangan z czystym sumieniem mogę polecić resort: Haad Hraad z własną plażą.

Właściciel (Duńczyk) kusi niskimi cenami noclegu (400-450 Bahtów za domek) i trochę sobie to rekompensuje cenami w menu (dobre jedzonko! Polecam stek i spaghetti). Jak przystało na resort do dyspozycji jest kafejka internetowa i salon masażu. Niedaleko od brzegu znajduje się niewielka rafa koralowa, kąpiel możliwa jest jednak tylko po południu ze względu na odpływ. Izolacja z jednej strony dżunglą, a drugiej kamienistym urwiskiem ma swoje uroki, ale aby się wydostać z resortu trzeba skorzystać z taksówki lub iść w górę stromo prowadzącą drogą szutrową (15 minut) aż dotrzemy do miejsca łączącego z …. Położone wzdłuż plaży domki były kilkakrotnie droższe, a tylko dwa z nich oferowały basen. Jest tu kilka sklepików-marketów i restauracji. Idąc dalej dojdziemy do asfaltowej drogi skąd możemy złapać taksówkę lub pojechać na stopa w północny i południowy kraniec wyspy. Plaże położone na północ z przesmykiem łączącym z inną wysepką są urokliwe. W tej części znajduje się kilka lokalnych restauracyjek serwujących popularne dania tajskie i kurczaki dla turystów spragnionych czegoś podobnego do europejskiego menu. Jest też sklep sieci 7-eleven.

Na południu w Haad Rin mogę polecić nocleg w Coral Bungalows. Przy noclegu minimum dwie noce zapłacimy od.. 200 Bahtów za ceglany bungalow z łazienką dla dwóch osób. Resort posiada basen oraz WIFI(niestety dodatkowo płatne 120 bahtów za.. godzinę). Wszyscy goście otrzymują “Welcome drink” lub darmowy posiłek Pad Thai co jest bardzo miłym zaskoczeniem w tej cenie i lokalizacji resortu. W czasie sezonu i Full Moon Party organizowane są party w basenie, a cena noclegu wzrasta dwukrotnie.

Koh Phangan Coral Bungalow

Na południu, na plaży Haad Rin organizowane są codziennie imprezy na plaży przy klubie Cactus. Kolejne kluby otwierają się w sezonie i w trakcie FullMoonParty. Bucket, czyli wiaderko z alkoholowym drinkiem kosztuje od 200 Bahtów. Należy sprawdzić czy mała butelka z alkoholem nie jest już otwarta, bo można się obudzić następnego dnia z ogromnym kacem..

Dojazd na Koh Phangan

Z Surat Thani kursuje kilka statków pasażerskich, cena za bilet waha się od 220 do 350 bahtów (Raja Ferry rejs o 8.00 Donsak Phangan – NIE polecam, dwa razy dłużej niż inne linie). Lepiej mieć Connected ticket jeśli wybieramy się z/do Bangkoku. Wspólny bilet autokarowy i na statek kosztuje około 700 Bahtów. Prywatni przewoźnicy oferują taniej bilety, ale bezpieczeństwo takiej podróży jest już kwestią sporną (część osób notuje kradzieże). Z Koh Phangam dotrzemy na Koh Tao, warto jednak wcześniej się spytać o warunki na morzu, bo może to być niezapominanie przeżycie. Czas podróży waha się od 1 godziny do dwóch w czasie sztormu przy speed-boat. Slow-boat kosztuje 300 bahtów.


[Total: 4    Average: 6.8/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>