Katmandu

Kathmandu, stolica Nepalu położona pośród największych gór świata, gdzie turysta znajdzie kilka ciekawych zabytków i zorganizuje trekking – niezbędne pozwolenia, a także zazna ciszy na kursach jogi i kontemplacji lub zabawi się w dzielnicy Thamel.

Katmandu panorama

Turystyczne życie rozpoczyna się w dzielnicy Thamel – tam też jest rozlokowanych najwięcej hoteli i restauracji, sklepów z pamiątkami, barów i klubów.

popularna dzielnica turystyczna Thamel

Katmandu stupa w dzielnicy Thamel

Zabytki Katmandu

Durbar Square – zabytkowy plac, którego nie sposób ominąć będąc w Katmandu.

durbar kathmandu

durbar square w kathmandu

durbar temple

durbar temple

Świątynia Małp – ponad 600schodów prowadzi do stupy zwanej popularnie świątynią małp, a to za sprawą wszechobecnej obecności tych zwierząt. Po drodze znajduje się budka, w której zapłacimy bilet o wartości 100RP. Dojazd do świątyni najtaniej rikszą – z placu położonego niedaleko białej wieży.

swiatynia małp katmandu

Swayambhunath - świątynia małp katmandu

Thamel – dzielnica turystyczna najeżona wąskimi uliczkami i świątyniami.

Zwiedzanie dzielnicy Patan

Patan – dzielnica Katmandu, gdzie znajduje się parę interesujących świątyń i gomp. Bardzo popularnym i tanim towarem, z którego słynie Patan jest thanka – malowidła na płótnie. Aby dojechać na Patan z dzielnicy Thamel wystarczy riksza rowerowa, która zawiezie nas na miejsce skąd złapiemy minibus/rikszę na Patan. Dojazd z Durbar powinien zająć 20 minut jazdy rowerkiem w dół ulicy, aż do miejsca którym przejeżdżają minibusy.

patan

Bhaktapur – położony niedaleko Katmandu. Niestety nie miałem okazji podziwiać piękna tego miasta, bo skandaliczny sposób pobierania opłat zniechęcił mnie i moich towarzyszy do zwiedzania miasta – w drodze znajdują się trzy bramki lub więcej pobierających od turystów opłaty (łącznie 10$). Nie mówiąc już o innych opłatach za zwiedzanie zabytków. Na pewno kursuje bus do tego miasteczka.

Noclegi Kathmandu

Jakość budżetowych hoteli na Thamel pozostawia WIELE do życzenia. W ciągu tygodniowego pobytu w Kathmandu zmieniałem hotel codziennie. Co nas może spotkać w noclegu za 200 do 300 NPR? Dosłownie wszystko, od bedbugsów po uszkodzony przełącznik od światła, który pozwala nam zaświecić raz w życiu.. Większość hoteli nie ma własnego zasilania na wypadek awarii czy też ciepłej wody, gdy brak słońca na niebie. Zasilanie elektryczne na Thamelu zanika codziennie między godziną 20.00 a 22.00.

Mogę polecić guesthouse Sanus house położony naprzeciw B&B Hospital 10 minut drogi od Patan Square, 20 minut od lotniska i około 30 minut od Thamel. Za 400 NPR otrzymujemy pokój z toaletą(zazwyczaj), do tego śniadanie wliczone w cenie. Sympatyczna właścicielka hotelu  codziennie serwuje swoim gościom wyśmienite kolacje w cenie 100 NPR. Miła atmosfera, rodzinna 🙂 WiFi za darmo, laundry, biblioteka i stanowisko komputerowe, ciepły prysznic na solar oraz dodatkowe, prowizoryczne zasilanie na wypadek braku prądu. Do tego nie zabrakło ręczników czy mydła w toalecie. Jak na Nepal REWELACJA. Właścicielka może zaaranżować pick up z lotniska co uchroni nas od lokalnej mafii taksówkowej.

Dojazd do Katmandu

Gorkha/ Bandipur/Pokhara – z dworca autobusowego odjeżdżają w tym kierunku autobusy do wymienionych wyżej miejscowości, z tą różnicą, że do Bandipur – zatrzymamy się na niżej położonej części miasta (ok 150 NRP za wan i 50 dalej za jeep), a do Gorki kursuje jeden autobus na trasie do Pokhary i musimy czekać na jeep kursujący między Gorkhą, a miejscowością położoną niedaleko na trasie Pokhara-Kathmandu.

Tanie loty z Kathmandu

Do Europy można dotrzeć stosunkowo tanio lecąc liniami AirArabia przez Sharjah (strefa Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kilka kilometrów od Dubaju) aż do Kijowa. Ostatnio sprawdzałem i taki lot w obie strony kosztował 2400złotych. Sama linia nie należy do najciekawszych, bo brak na trasie posiłków poza tym bardzo restrykcyjnie są sprawdzane wymogi regulaminowe lotu. Na szczęście na lotnisku w Sharjah można zjeść tanio posiłek i skorzystać z bogatej oferty sklepów wolnocłowych. W regulaminie przewoźnika znaleźć można informację, że trzeba okazać kartę kredytową z której się wykonywało rezerwację miejsca, w przeciwnym razie nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu.  Samo połączenie powstało w celu zdobycia taniej siły roboczy do pracy w Emiratach (byłem jedynym europejczykiem na pokładzie samolotu). Od niedawna za 1800zł lata Fly Dubai z Kijowa. Zobacz tanie loty do Nepalu.
Uwaga na lotnisku w Kathmandu International trzeba być co najmniej 3 godziny przed odlotem, bo sporo czasu zajmuje kontrola dokumentów i bagażu. Bez wydrukowanej kopii biletu możemy zostać nie wpuszczeni na lotnisko. Sam dojazd z Thamelu na lotnisko (taxi 200NRP) pozostawia wiele do życzenia, bo trzeba się liczyć z minimum godzinnym postoju w ulicznych korkach. Na loty Domestic wystarczy być do godziny przed odlotem, również kontrola jest mniej drobiazgowa.


[Total: 2    Average: 5.5/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>