Hanoi

Jedno z niewielu miast, gdzie ruch uliczny jest tak skomplikowany i chaotyczny, że nie potrafiłem przejść przez ulicę, którą przemykają tysiące skuterów. Praktycznie nikt nie dba o znaki sygnalizacyjne po drodze.


Hanoi to dawna stolica Wietnamu posiadająca wiele zabytków i kilka wartych uwagi muzeów.

Hanoi, mauzoleum Ho Ci Minha

Hanoi, mauzoleum Ho Ci Minha

Bezsprzecznie najbardziej kontrowersyjne jest mauzoleum Ho Ci Minha, przywódcy Vietcongu, który doprowadził do podpisaniu pokoju z amerykanami, dziś czczony jest w całym państwie! Odwiedzić je można tylko w wyznaczone dni i tylko do południa, należy pamiętać o względnie przyzwoitym ubiorze. Wstęp do mauzoleum jest darmowy, opłatę pobiera się dopiero za odwiedzenie rezydencji Ho Ci Minha. Niedaleko mauzoleum położone jest muzeum wojskowości, oraz kilka Ambasad (w tym Polski). Oprócz tego można zwiedzić muzeum sztuki wietnamskiej. Z rozrywek kulturowych warty zobaczenia jest teatr lalek (jak nie starczy czasu to podobną rozrywkę znajdziemy w Sajgonie).

W mieście znajduje się kilka dworców autobusowych. Z dworca Cia Lam (?) dotrzemy na wyspę Catba (klimatyzowany autobus dowiezie nas do.. dalej zwykłym autobusem do portu, potem szybkim wodolotem i znów autobusem do miejsca docelowego). Cała podróż wbrew pozorom jest dobrze zorganizowana i podróż zajmuje około 4-5 godzin.
Z Hanoi do Hue dotrzemy pociągiem lub autobusem. Bilet zakupiony przez agencję turystyczną jest dość drogi i kosztuje około 15$. Można zakupić Openticket w cenie 40$, który pozwala na trasę Hanoi <-> Sajgon, z możliwością przesiadki po drodze. Pociąg do Hue kosztuje około 225 000 dongów w klasie najniższej i nie polecam tego środka lokomocji. Możliwe, że w wyższych klasach wygoda podróży jest względnie akceptowalna.

Godny polecenia tani hostel to Hanoi Backpackers Hostel (hanoibackpackers.com). Położony obok małej katedry Notre Dame.

katedra Hanoi, Notre Dame Hanoi, Hanoi

katedra Notre Dame w Hanoi


[Total: 1    Average: 6/5]
  1. Pingback: Catba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>