Guilin

Miejscowość turystyczna i metropolia otoczona niesamowitych kształtów wzgórzami.


Baza wypadowa do Longsheng (czyt. longsen, tarasy ryżowe) i Yangshuo(Jangsuo, delta i góry). Nie polecam noclegu tutaj, ani zwiedzania miasta, bo może się to okazać kosztowne, tym bardziej że tak samo interesujące krajobrazy znajdziemy w dużo mniejszym mieście Yaungshuo.
Wybierając się w głąb Yunnan(Junanu) lub Sichuanu(Syczuanu) w pierwszej kolejności kupujemy bilet na kolei lub lotniczy (przy zakupie z wyprzedzeniem lub last minute, ceny mogą być zbliżone do kolejowych!) , ponieważ może potem zabraknąć. Na Longsheng warto poświęcić dwa dni – zachód słońca / nocleg w hotelu i tarasy o wschodzie, na Yangshuo również dwa dni lub więcej. 100 metrów na lewo od wyjścia z dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy. Bilety zakupujemy w kasie, a nie u kierowcy, bo często ceny są wyższe chyba, że nie zdążymy to wtedy u kierowcy. Do Longsheng dzieli nas około 2h drogi, do Yangshuo podobnie. W czasie weekendów, świąt może zabraknąć biletów i wtedy nie pozostaje nam nic innego jak nocleg w tym mieście. Dzielnica turystyczna prezentuje się okazale, stylizowana zabudowa, niskie domki, sporo budek z chińskimi fastfoodami, jeziorko, place, parki oraz hostel Backstreet Youth International(hostelling.cn) – najtańszy dla backpackersów. W przypadku gdy mamy karte Youth (Euro<26) za nocleg w dormie zapłacimy 25Y w przeciwnym wypadku 10Y więcej. Gastronomia może nas zszokować, bo restauracji europejskich i azjatyckich jest tu mnóstwo nie licząc ogromnej liczby Fast foodów (np. tych ulicznych).
Jak tylko opuścimy zaciszną dzielnicę turystyczną ukazuje nam się ogrom metropolii. Miasto charakteryzuje dość nowoczesna zabudowa, wielość centrów handlowych, oraz siedziby banków, w których załatwimy np. wypłatę pieniędzy w wypadku, gdy bankomat nam jej odmówił. Najlepszym jest Bank of China, z przyjazną anglojęzyczną obsługą.
Miałem okazję zobaczyć kilka zabytków, począwszy od odbudowanego(bez klimatu tamtych czasów) kompleksu uniwersyteckiego z wejściem na górę skąd możemy zobaczyć industrialistyczną panoramę miasta i otaczające je wzgórza. Bilety wstępu nie są tanie i należy z rozwagą dobierać miejsca jakie chcemy zobaczyć, zazwyczaj cena waha się od 10$ wzwyż! Miasto oferuje park rekreacyjny mieszczący się na obrzeżach miasta- w cenie jest wstęp do jaskiń. Budkę z opłatami można ominąć idąc przez dżunglę, znajdziemy tam kilka jaskiń ze śladami codziennej bytności człowieka. Zwiedzanie jaskiń z nastrojowym oświetleniem wymaga biletu – dostajemy nalepkę, która stanowi identyfikację przy wejściu i wyjściu. Niedaleko dzielnicy turystycznej znajduje się uroczy park z dwiema … – niekiedy pobierana jest opłata wstępu. Z zatoki znajdującej się kilkaset metrów od hostelu odpływają codziennie drogie (ponad 100Y) łódki do Yangshuo. Po mieście krążą lokalne autobusy – konia z rzędem temu kto wie jak zapytać po chińsku kierowcy ile kosztuje przejazd. Zazwyczaj machnie ręką i mamy darmowy transport. Taksówki są drogie. Alternatywę stanowią motorowcy – praktycznie każdy kto ma motor może nas podwieźć w dowolne miejsce za WCZEŚNIEJ ustaloną kwotę.


[Total: 1    Average: 6/5]
  1. Pingback: Longsheng

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>