Delhi

Część turystyczna: Paharganj (Old Delhi – jeden wielki bazar) z Main Bazaar. Nieco droższa, ale dobrze położona w nowoczesnej części miasta Connaught. Ceny za nocleg wynoszą od 100RP(tylko wentylator) do 450RP (pokój z AC). Delhi jako pierwsza styczność z Indiami może wzbudzić w nas niejaką rozterkę, ale gwarantuję że szybko się dostosujemy do warunków panujących w kraju i tropikalnego klimatu.


Po mieście skutecznie można się poruszać metrem. W dzielnicy Paharganj metro znajduje się za dworcem kolejowym (trzeba przejść cały dworzec). W Connaught w samym centrum dzielnicy i na obrzeżach. Z pomocą hindusów uda nam się wsiąść do odpowiedniego autobusu, jednak dzięki niskim cenom polecam zwiedzanie Delhi także moto-rykszą. Rowerowe riksze zawiozą nas na krótkie odległości, jednak ich operatorzy gotowi są pojechać wszędzie za drobną opłatą, co szybko mija się z celem biorąc pod uwagę ich powolność i zmęczenie 😉 Zwiedzanie Delhi warto wcześniej zaplanować, bo większość z zabytków rozlokowana jest po całym mieście. Niektóre z nich takie jak: warto zobaczyć po zmroku, a inne w ciągu dnia.
W Delhi mamy ponad trzy stacje kolejowe, rozlokowane w odległości kilku kilometrów zazwyczaj bez połączenia między sobą(!). Zawsze przed zakupem biletu pytamy, gdzie konkretnie zatrzymuje się pociąg w Delhi.

Noclegi Delhi

Hotel J.J. International Cena: 400RP s.r.

Wysokiej klasy hotel położony w centrum Paharganj. W pokojach klimatyzacja, tv, łazienka z ciepłą wodą. Hotel zawiera także specjalną przechowalnię bagażu.

Gali Hawai Wali 268
Mantola, Paharganj
New Delhi-55

Tel. 23585705-06; 69809788
E-mail: info@sagartourandtravels.com
WWW: WWW.sagartourandtravels.com

Hotel Sagar Palace

Wysokiej klasy hotel położony w dzielnicy Connaught.

47/16, Rajindera Park Marg.
Naprzeciwko stacji metro: Rajindra
Old Rajinder Nagar
New Delhi-110060
Tel. 25755785, 25755786

Biura podróży Delhi

Sagar Ravel Service
Uczciwe biuro podróży o wieloletniej tradycji. Zorganizujemy tutaj wycieczki do większości miejsc w Indiach, a także wypożyczymy samochód czy też zakupimy bilety lotnicze.
Branch Office:
N-33B, Middle Circle,
Connaught Place
NewDelhi-110001
Tel. 23316600

Zabytki Delhi

Czerwony Fort (Lal Qil’ah)- mogolska budowla sprzed XVII wieku. Przez hindusów jest traktowana ze szczególną uwagą, ponieważ to właśnie tutaj odbyły się wydarzenia, dzięki którym dziś mamy niepodległe Indie. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego też cena biletu może oscylować w granicy 5$. O ile mnie pamięć nie myli fort znajduje się niedaleko metra.

delhi

czerwony fort Delhi

delhi1

delhi2

delhi3

delhi-luk

delhi-malpa

XXX – niesamowita budowla świątynna, której zwiedzanie proponuję wieczorem, ponieważ wtedy budowla i fontanny mienią się różnorodnymi barwami(pokaz)! Przed świątynią oddajemy do przechowalni aparaty fotograficzne i telefony komórkowe – kierujemy się do kolejek i wypełniamy formularz potwierdzający zostawiony bagaż. Pod drodze mamy okazję obejrzeć Łuk Triumfalny.

Bahai Temple nazywana popularnie świątynią wszystkich wyznań. Architektonicznie ma coś wspólnego z operą w Sidney, jednak oprócz imponującej kopuły i zadbanego parku nie ma tam nic do zobaczenia.

Kutb Minar – wieża strażnica i minaret w jednym. Ma dobre kilka wieków, budowę rozpoczęto w XII w. ale ukończono aż trzy wieki później. Choć jest wpisana do listy UNESCO jej walory turystyczne/fotogeniczne/ uważam za przecenione. Ot zwykła wieża, do której wnętrza się nie dostaniemy.

Dżam Masjid – meczet muzułmański położony w centrum ruchliwej, typowej ulicy Starego Delhi. Możemy go zwiedzać o ile nie odbywają się w nim modły, oczywiście po uprzednim zdjęciu obuwia. Za 50RP kupimy karnet umożliwiający wstęp na jedną z wież. Strome schody przypominały mi jedną z przygód Kapuścińskiego, który omal nie stracił życia właśnie podczas zwiedzania takiego punktu widokowego. Na szczęście młodzi muzułmanie pilnują, aby turystom czasem nic się nie stało.

delhi-ozdoby

Czerwony Fort:

Qutub Minar

Grobowiec Humajuna (Humayun’s Tomb) – XVI wieczny grobowiec Mogołów cesarza Humajuna. Pierwowzór architektury, którą możemy podziwiać w Agrze (Taj Mahal).


[Total: 0    Average: 0/5]
  1. Pingback: Puri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>