Delhi – czerwony fort

Jeżeli na ziemi w połowie XVII wieku był raj, to tutaj.


Czerwony Fort, czyli Lal Qila, został tak nazwany od czerwonego piaskowca, jakiego użyto do zbudowania jego rozległych murów. Rozmaite pałace i komnaty audiencyjne w ich wnętrzu wykonano z cenniejszych materiałów. Fort budowano dla szacha Dżehana z dynastii mogulskiej w latach 1638-1648, a jego bogactwa -marmury, srebro i złoto, hojnie używane klejnoty – były szeroko znane. Wiele tych bogactw, co jest nieuniknione, z biegiem lat zniknęło, a niektóre z pierwotnych budowli zostały zniszczone. To, co przetrwało, jest dla nas ważnym źródłem wiedzy na temat imperium w jego najlepszym okresie.

Siedemnastowieczny podróżnik powiedział, że Czerwony Fort „przerasta pałace obiecane w niebie". Na dziedzińcach pluskały wtedy fontanny, a ogrody były prześlicznie zdobione cyprysami.

Szach Dżehan zamierzał po śmierci żony, dla której zbudował mauzoleum Tadż Mahal. przenieść stolicę imperium z Agry do Delhi, czy też raczej nowego miasta zwanego Szachdżehanabad. Zbudował tam Czerwony Fort, który sam w sobie stanowił istne miasto królewskie.

Typową częścią każdego dworu były dwie duże komnaty audiencyjne: Dy-wan-i-am oraz Dywan-i-kas. Pierwsza z nich służyła do publicznych audiencji u władcy, a druga była przeznaczona do audiencji prywatnych. Obydwie przetrwały w Czerwonym Forcie do naszych czasów. Dywan-i-am jest dużą salą wzniesioną na podwyższeniu, otwartą z trzech stron na dziedzińce. Mogło się tutaj zgromadzić wiele osób, a władca mógł publicznie wysłuchiwać ich próśb. Dywan-i-kas był miejscem prywatnych konsultacji władcy z jego urzędnikami lub zagranicznymi ambasadorami. Niegdyś miał on przestronny dziedziniec, marmurową posadzkę i srebrny sufit Do Dywan-i-kas szach Dżehan kazał wykonać słynny „pawi tron”. Budowano go 7 lat, a była to konstrukcja niezwykle bogata: każdy z 12 filarów zdobiły dwa pawie wysadzane klejnotami. W 1739 roku tron wywieziono do Persji, lecz inskrypcja w Dywan-i-kas zawiera opinię szacha Dżehana o tym miejscu – .Jeśli na ziemi jest raj, to jest on tutaj, właśnie tutaj”.

W Czerwonym Forcie było kiedyś 6 pałaców królewskich(mahal). Mamtaz Mahal to obecnie muzeum. Inny pałac nazywa się Rang Mahal (malowany pałac), lecz malowidła, podobnie jak sufit ze srebra, zniknęły dawno temu. Kas Mahal składa się z trzech prywatnych apartamentów władcy, pokoi do spożywania posiłków, spania i oddawania czci Bogu. Syn i następca szacha Dżehana, Aurangzeb, zbudował w forcie Moti Masdżid, czyli Perłowy Meczet. Meczet i jego dziedziniec są względnie małe, lecz mają w sobie pewną lekkość i przestronność, a inkrustacje z czarnego marmuru w budynku z przeważnie białego marmuru są niezwykle efektowne.

Ze wspaniałej bramy Lahore nadal widać na drodze do fortu sklepy pod arkadami. Doczekały także naszych czasów łaźnie królewskie. Po rewolcie sipajów w 1857 roku sporą część fortu zburzono, aby uzyskać miejsce pod koszary wojskowe. James Fergusson, znany dziewiętnastowieczny autor, opisał tę rozbiórkę jako „rozmyślny akt zbędnego wandalizmu”.
Po powstaniu sipajów w 1857 roku Brytyjczycy usunęli kilka inkrustowanych marmurowych płyt dekoracyjnych z Dywan-i-am i wysiali je do Londynu. Jednym z przedstawionych na nich tematów była historia Orfeusza z mitologii greckiej, co pozwalało przypuszczać, że było to dzieło Europejczyka. Te marmurowe płyty, znieważone użyciem jako blaty stołów, zostały ostatecznie wystawione w londyńskim Muzeum im. Wiktorii i Alberta. Curzonowi udało się je odzyskać i wstawić w pierwotne miejsce. On również zajął się dekoracyjnymi ogrodami Czerwonego Fortu, które były straszliwie zaniedbane.

TEN ogromny meczet, zbudowany także na polecenie szacha Dżehana, jest największy w Indiach. Stoi niedaleko Czerwonego Fortu, w centrum ruchliwego Starego Delhi. Meczet wznoszono w latach 1644-1658, z czerwonego piaskowca znanego z fortu oraz białego marmuru używanego do dekoracji. Meczet ma trzy kopuły i dwa 40-metrowe minarety. Z ich szczytu roztacza się efektowny widok. Brama wschodnia była przeznaczona tylko do użytku cesarza, który miał również swój własny krużganek.

Czandni Czak

Najpierw w 1648 roku córka szacha Dżehana zaprojektowała bazar na miejscu tego obecnie ruchliwego skrzyżowania. Dzisiaj jest to nadal kipiące życiem centrum handlowe, którego wąskie, kręte uliczki są zapchane wszelkiego rodzaju sklepikami i tłumami ulicznych handlarzy.

Położenie czerwonego fortu

W północno-wschodniej strefie Delhi (obszar ten jest znany jako Stare Delhi) w pobliżu Czandni Czak, niedaleko od głównego dworca kolejowego. Delhi ma międzynarodowe lotnisko i połączenia z wieloma miastami w Indiach.

Czerwony fort możemy również spotkać w Agrze.


[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>