Chiang Mai

Piąte co do wielkości miasto w Tajlandii. Popularna miejscowość turystyczna na północy Tajlandii położona pośród gór. Leży na wysokości 316 m.n.p.m. dlatego cechuje je nieco łagodniejszy klimat od reszty Tajlandii. Trafnie nazywana przez mieszkańców Tajlandii „Różą Północy”.


Opis miasta Chiang Mai

mury Chiang Mai, miasto Chiang Mai, fortyfikacje Chiang Mai

Chiang Mai pozostałości po murach

Chiang Mai zostało założone w 1296 roku naszej ery i stanowiło stolicę królestwa Lanny. Położone pośród gór 700 km. na północ od Bangkoku, do 1920 roku było dostępne tylko poprzez żmudną podróż korytem rzeki lub.. na grzbiecie słonia. Izolacja pomogła zachować unikalny urok nienaruszony do dziś.

Historyczne centrum miasta otoczone jest murem, a sama nazwa Chiang Mai oznacza w dialekcie północy Tajlandii „Nowe miasto”. Do dziś zachowały się szczątki fortyfikacji w tym mury a nawet bramy.

W sercu Chiang Mai znajduje się ponad 30 świątyń powstałych w różnych czasie przez takie nacje jak Birmańczycy, mieszkańcy Sri Lanki czy Tajowie czasów władzy Lanny, które są przepięknie udekorowane drewnianymi rzeźbami. Charakterystyczne są schody Naga, Leonina, anielscy opiekunowie, czy złocone parasole i pagody splecione złotymi filigranami. Najbardziej znaną świątynią jest Wat Phrathat Doi Suthep, położone w pobliskich górach, 13 km od miasta.

 

Wat Phrathat Doi Suthep, Chiang Mai

Wat Phrathat Doi Suthep

Współczesne Chiang Mai rozrasta się we wszystkich kierunkach, ale szczególnie to widać na wschód od rzeki Ping(Mae Nam Ping), gdzie znajduje się Thanon Chang Klan, słynny Nocny market(night bazaar) oraz większość hoteli i pensjonatów w Chiang Mai rozlokowanych wzdłuż Loi Kroh Rd, gdzie toczy się centrum życia nocnego miasta. Z kolei na Ratchadamneon Rd odbywa się głównie w niedzielę targ uliczny poczynając od Bramy Thapae  kończąc na popularnej świątyni Wat Phra Singh.

Panorama Chiang Mai

Panorama Chiang Mai

Miejscowi mówią, że nie odwiedziłeś Chiang Mai, jeśli nie miałeś okazji spojrzeć na panoramę miasta z Doi Suthep, nie skosztowałeś Kao soi i nie zakupiłeś parasolki Bo Sang. Oczywiście jest to turystyczny bełkot, ale Kao Soi, Bo Sang, czy Doi Suthep są ważnymi kulturowymi ikonami Chiang Mai.

Chiang Mai, tribal Chiang Mai,

folklor Chiang Mai

Chiang Mai stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich wiosek organizowanych przez lokalne biura turystyczne. W samym mieście znajdziemy wiele zabytków świadczących o dawnej świetności tego miejsca. Wyróżniamy Stare Chiang Mai znajdujące się w obrębie pozostałości po murach obronnych oraz znacznie mniej ciekawe Nowe Chiang Mai charakteryzujące zwartą zabudową. W granicy znajduje się Plaza z nowoczesnym kinem i centrum handlowym.

 

Zwiedzanie i atrakcje Chiang Mai

Ogromna liczba świątyń porozrzucanych po całym obszarze starego miasta. Ponadto wzgórze, na którym położona jest świątynia Buddy.

świątynie Chiang Mai

świątynie Chiang Mai

Chiang Mai ZOO

Poza miastem znajduje się ZOO, które jako jedno z nielicznych uczestniczy w programie ochrony Pand. Niestety zwierzęta trzymane są osobno w dość „sztucznych” warunkach i nie przypomina to w  żaden sposób rezerwat Pand w Chengdu(Chiny). Zwiedzanie Pand nie jest ujęte w zwykłym bilecie do ZOO.

ZOO Chiang Mai

ZOO Chiang Mai

Trekkingi

Ponadto popularne są trekkingi po pobliskich wioskach organizowane przez praktycznie każde biuro podróży. Niestety trudno ocenić tu jakość zabawy, bo nie miałem okazji skorzystać. Na LosWiheros za to przedstawiono jak wygląda „Ecotrekking”, relacja tutaj.

Flight to the Gibbons

Flight to The Gibbons Chiang Mai

Flight to The Gibbons Chiang Mai

Ja skorzystałem z atrakcji zwanej „Flight to the Gibbons” organizowanej przez konkurencyjne biuro co do pierwowzoru. Koszt 4-5h zabawy kosztuje 2100 Bahtów, a 2-3h 1700 Bahtów. W cenę wliczony jest dojazd z hotelu, atrakcje, napoje i obiad. Szukających adrenaliny niestety muszę rozczarować, zabawa jest bardzo bezpieczna(praktycznie cały czas jesteśmy prowadzeni na sznurku), ale widoki rekompensują ten fakt.

Flight to The Gibbons Chiang Mai

Flight to The Gibbons Chiang Mai

Muay Thai – pokazu boksu tajskiego kosztują od 400 Bahtów i są organizowane w trzech lokalizacjach: Kawila Boxing Stadium(najlepsze, najbardziej autentyczne walki, stadion położony jest niedaleko mostu Narawat i Thapae Road, w każdy piątek o 20.00, pokazy zaczynają się od walk młodych debiutantów, następnie „okolicznych” czempionów kończąc na walkach locals vs. farang), Loi Kroh Boxing Stadium i Thapae Boxing Stadium.

Muay Thai, Chiang Mai

Muay Thai Tajlandia Chiang Mai

Poruszanie po Chiang Mai

W Chiang Mai kursują Sangkhiew, które w cenie 10 Bahtów zawiozą nas w obrębie starego miasta, a 20 Bahtów poza tą dzielnicę. Najprościej jest wynająć na kilka dni motor, który powinien kosztować w granicach 150 Bahtów za dobę(automat).  Ceny taxi zaczynają się od 30 Bahtów za krótki kurs.

Noclegi w Chiang Mai

Baza noclegowa w Chiang Mai jest imponująca w granicach starego miasta. Znaleźć można ogromną liczbę hoteli i guesthouse’ów praktycznie na każdy budżet portfela. Mogę polecić North Guesthouse(nie mylić z North Hotel) w cenie 250 Bahtów za dwójkę(pokój fan z łazienką). GH posiada basen oraz WIFI. Śniadania serwowane są w cenie 100 Bahtów z możliwością dokładki. Bez trudu znajdziemy guesthouse w cenie 150 Bahtów.

Kiedy przyjechać do Chiang Mai

Chiang Mai powinniśmy odwiedzić w porze suchej(od listopada do czerwca), kiedy to pogoda jest słoneczna, a upały nie są tak dokuczliwe jak na południu czy w centrum Tajlandii. Najchłodniej bywa od listopada do lutego kiedy to temperatura w nocy sięgać może kilkunastu stopni. W porze deszczowej(od lipca do października) bywa tu chłodno(nawet jak na Tajlandię!)  i nieprzyjemnie, bo pobliskie góry ciągle zbierają chmury deszczowe.

Dojazd do Chiang Mai

Z Bangkoku najtaniej dojedziemy autobusami z Khao San Road w cenie 350 Bahtów(odjazd 18.00 przyjazd 5.00AM). Do tego doliczyć trzeba „przymusowo” 50 Bahtów na Sangkiew(taxi) do hotelu, bo autobus zatrzymuje się w nowym Chiang Mai. Autobusy rządowe kosztują od 500 Bahtów. DUŻO wygodniej jest podróżować nocnym pociągiem sypialnianym. Trwa to trochę dłużej i kosztuje od 600 Bahtów, ale z pewnością dotrzemy na miejsce bardziej wypoczęci niż po podróży autobusem. Poza tym za dojazd do starego Chiang Mai zapłacimy nie więcej niż 20 Bahtów. Z Chiang Mai kursują autobusy na południe, ale tylko z nazwy ponieważ w Bangkoku czeka nas przesiadka i kilkugodzinne oczekiwanie za kolejnym autobusem. Minivany do Pai kosztują 160 Bahtów. Warto wcześniej zarezerwować bilet, bo w sezonie może zabraknąć miejsc na najbardziej popularne godziny odjazdu(poranne).


[Total: 1    Average: 2/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>