Bangkok

Z pewnością poniższy opis nie zastąpi przewodnika, ale zapraszam do zapoznania się z atrakcjami przez mnie już sprawdzonymi 🙂


Mapa Bangkoku

Bangkok mapa, mapa Bangkoku, mapa centrum Bangkoku, mapa Khao San Road

Bangkok mapa centrum

Dzielnice w wielkim skrócie:

 • Khao San Road – dzielnica turystyczna, na wyciągnięcie ręki czy nosa z hotelu, wszystko co potrzebuje backapacker
 • Yaowarat andPhahurat – dzielnica chińska i hinduska(Phahurat), popularna dzielnica do skosztowania kuchni ulicznej w tym morskich specjałów
 • Siam Square – nowoczesna dzielnica z biurowcami, hotelami, restauracjami etc.
 • Sukhumvit Square– konsulaty i ekskluzywne kluby nocne 😉 z małymi wyjątkami jak Soi Cowboy i Nana Entertainment Plaza
 • Silom – w ciągu dnia centrum finansowe, w nocy zamienia się w dzielnicę klubów erotycznych Patong oraz rozrywkowych
 • Rattanakosin– tzw. stary Bangkok, Grand Palace i Wat Pho
 • Dusit – centrum politycznego życia Tajlandii, siedziba wielu ministerstw
 • Thonburi – Wat Arun, targowiska wodne(floating market) oraz Royal Barges National Museum
 • Pratunam – centrum zakupowe, ponadto mieści się tam Baiyoke Tower II i Victory Monument
 • Phahonyothin– weekendowe centrum zakupowe, targowisko Chatuchak z liczbą stoisk sięgającą 10 000!
 • Ratchadaphisek– dzielnica imprezowa, popularna wśród lokalnych mieszkańców
 • Ramkhamhaeng– kolejna dzielnica zakupowa, znajduje się tu Safari World.
dzielnice Bangkok, mapa Bangkok

Bangkok mapa dzielnice

Parki i muzea w Bangkoku

Siam Ocean

Cena wstępu do Siam Ocean Park wynosi ponad tysiąc bahtów, drastycznie spada, jeśli zaopatrzyliśmy się w kupon zniżkowy dostępny na jednej z map Bangkoku na lotnisku. Z kuponem zapłacimy 750 Bahtów, podobna cena pojawi się nam przy okazaniu karty studenckiej ISIC. Aktualnie na Khao San Road widziałem organizowane wycieczki w cenie 650 Bahtów.

W cenie biletu zawarte jest kilka atrakcji „fakultatywnych”, jak podglądanie życia rekinów, rybi masaż stóp, popcorn i kolorowy napój dla ochłody, a także wstęp do kina 3D, gdzie obejrzymy 30 minutowy film animowany. Samo oceanarium nie jest duże, ale zapewnia zabawę na około trzy godziny.

Muzeum Medycyny sądowej

Siriraj medical museum to nietuzinkowe muzeum, gdzie możemy się przyjrzeć z bliska ludzkiemu ciału i jego deformacjom genetycznym. W muzeum znajduje się szereg eksponatów przedstawiających budowę ludzkiego ciała oraz, rozmieszczenie układu nerwowego czy krwionośnego. Część kontrowersyjną stanowi ekshibicja płodów ludzkich i spreparowane ciała zniekształcone przez najróżniejsze choroby ludzkie z jakimi przyszło się spotkać lekarzom. Najbardziej interesująca wydaje się darmowa część muzeum położona w szpitalu piętro wyżej nad prawdziwym prosektorium. Choć eksponaty leżą nieskładnie i są zakurzone to ich ilość jest imponująca. Mniejsze wrażenie wywarło na mnie nowsze muzeum, którego bilet wstępu kosztował: ok. 100 bahtów. Aby zrozumieć co przedstawiają poszczególne eksponaty potrzebny jest jeszcze angielski lektor – urządzenie kosztuje około 200 Bahtów. Z czystym sumieniem możemy sobie odpuścić to muzeum, bo większość eksponatów zastępują fotografie i niezrozumiałe opisy po tajsku w kilku miejscach przetłumaczone na angielski. Aby dotrzeć do Muzeum medycyny najlepiej jest wziąć tramwaj wodny, dwa przystanki od Khao San Road. Stacja docelowa to szpital Siriraj, budynek nie sposób ominąć, logo szpitala widać. Bilet na zwykły tramwaj zakupimy po wejściu na statek (koszt 9 bahtów). Turystyczne bilety są sprzedawane za potrójną cenę (około 25 bahtów) i są respektowane przez stateczki z żółtym dachem. Turist boat nie zatrzymuje się na wielu stacjach, tylko tam gdzie są turystyczne atrakcje – Waty, świątynia śpiącego Buddy itp.

Snake Farm

Zdecydowanie familijna atrakcja turystyczna. Pokaz oceniam na dość nużący, ciekawiej się bawili pracownicy wężami za areną. W muzeum znajdziemy setki węży w całego świata. Po obejrzeniu kilkunastu stanowisk przestało mnie interesować to co jest za szybą. Poza tym węże mają bardzo mało przestrzeni życiowej i czasem się zastanawiałem się jak je umieszczono w tak małej klatce.  Koszt rozrywki to 200 Baht lub 100 Bahtów dla dzieci. O 14.00 jest show.

Inne atrakcje

Dream World (lunapark, gdzie w jednej z ekspozycji można się bawić sztucznym śniegiem, dlatego jest to popularna atrakcja wśród Azjatów), Ocean World (park wodny). Obie atrakcje są położone na obrzeżach Bangkoku, tak że wybierając się tam trzeba liczyć na całodniowy wyjazd.

Markety

Dzielnica Chińska

Zdecydowanie polecam, koloryt i smaczne jedzenie, nie jest tam trudno znaleźć moją ulubioną kuchnię syczuańską czy fantastyczny gorący kociołek (hot pot) tak często podawany w Junanie. Polecam chińskie targi elektroniki, na których można dostać wiele produktów w atrakcyjnych cenach np. zegarki od 50 bahtów, choć co „sprytniejsi” sprzedawcy próbują wcisnąć modele nawet za 40 000 bahtów.  Na obrzeżach targu lokalni sprzedawcy handlują amuletami i rupieciami kolekcjonerskimi. Najlepsza pora na targ to ranek, bo popołudniu robi się tu bardzo tłoczno.
Będąc w dzielnicy chińskiej nie sposób ominąć świątyni, w której mieści się kilkutonowa złota statuetka  Buddy. Niech nie zmyli nas jej niewielki rozmiar, bo to lite złoto przypadkiem odkryte pod warstwą porcelany podczas próby przeniesienia posążka. Pod wpływem ciężaru statuetki pękła lina podtrzymująca i posąg runął na ziemie ukazując swoje prawdziwe oblicze pod powłoką bezwartościowego materiału!

Złoty budda, dzielnica chińska, Bangkok

Do China Town dostaniemy się bez problemu lokalnym busem z Khao San Road (około 30 minut) i Chatuchak (autobusem do godziny; taksówką około 20 minut po płatnej autostradzie koszt 180 bahtów).

Dzielnica Siam Paragon

Jak inaczej można by nazwać Bangkok tygrysem Azji środkowo-wschodniej, gdyby zabrakło miejsca na ekskluzywne sklepy i klimatyzowane centra handlowe.  Siam Paragon to najpopularniejsze miejsce na zakupy odzieży, bo mieszczą się tu znane marki. Ostatnie piętro budynku zajmuje hala, w której znajdziemy boksy z męską odzieżą. Około 3 kilometry od Siam Paragon znajduje się znacznie tańsze i ciekawsze centrum handlowe MBK (a po drodze market Big C). W pasażu znajdziemy setki sklepików i wyprzedaży, gdzie można się zaopatrzyć przede wszystkim w odzież, biżuterię i obuwie.  Po drugiej stronie ulicy znajdują się targowiska z lichej jakości rzeczami w zazwyczaj jednej, ustalonej cenie np. bluzeczki i sukienki po 100 Bahtów. Targowiska kończą się praktycznie aż pod hotel Bayokle.

Market Chatuchak

Weekendowy market, kilka kilometrów sklepików na wolnym powietrzu, gdzie zaopatrzymy się w praktycznie wszystko dla siebie i domu. Jest to często odwiedzane miejsce przez turystów, dlatego ceny nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś. Targowanie jest co raz trudniejsze, a sprzedawcy mniej chętni do negocjacji. Dla przykładu koszulki pamiątkowe dobrej jakości kosztują od 90 do ponad 200 Bahtów za ten sam wzór.  Na wyprzedażach nie negocjujemy cen.
Okolice marketu hinduskiego (Simalan, nazwy nie jestem pewny) – idealne miejsce na zakupy prezentów. Kilka kilometrów korytarzy wzdłuż których mamy stoiska i klimatyzowane sklepy. Ceny są bardzo zróżnicowane, a ilość towaru przytłaczająca. Kilkanaście sklepów zajmuje się tylko pakowaniem prezentów. Niedaleko tego marketu znajduje się plac targowy z artykułami  hinduskimi począwszy od ubrań sari po wyrafinowane przyprawy.

Nocny market niedaleko Khao San Road

Znaleźć go można po drugiej stronie ulicy, gdzie znajduje się rondo z posągiem głów słoni i kompleks świątynny królestwa Tajlandii(sama nazwa Khao San oznacza nic innego jak królewska ulica). Prawie 3 kilometry targowisk ulicznych z najróżniejszymi przedmiotami używanymi, wartości historycznej, jak i nowymi. Ceny są bardzo atrakcyjne, a sprzedawcy uprzejmi. Do kupienia elektroniczne gadżety, komórki, torebki i plecaki, ciuchy, płyty z muzyką i filmami oraz wiele różnych pamiątek i rupieci kolekcjonerskich. Naprzeciwko jadalni, na parkingu można spotkać malutkie stoiska, gdzie oferują swoje usługi elektronicy (naprawa telefonów itp.).

Świątynie w Bangkoku

Świątynia Golden Mount

Imponująca budowla, z której ujrzymy wielkość Bangkoku. Wstęp za darmo. Lepiej od rana odwiedzić, bo do pokonania jest kilkadziesiąt schodków, a słońce w Bangkoku nie ma litości nawet dla wyznawców Buddy.

Nocne rozrywki

Khao San Road

Nie sposób nie zatrzymać się w tej dzielnicy będąc w Bangkoku. Dziesiątki hoteli, restauracji, barów, sklepów, salonów masażu i biur turystycznych – jednym słowem wszystko co potrzebuje turysta w zasięgu ręki. Fałszywa karta ISIC czy amerykański dowód osobisty nie ma problemu! Przy zakupach trzeba uzbroić się w cierpliwość bowiem targowanie się tutaj jest nad wyraz trudne, a negocjacje bywają czasochłonne. W sezonie bywa tu trudno znaleźć tani nocleg, ale jest kilka miejsc, w których „zawsze”  można liczyć na coś tańszego.

Patong Soi

Czerwonych ulice Bangkoku. Stanowczo odradzam. Kilkadziesiąt straganów z podróbkami i pamiątkami z Tajlandii o marnej jakości i kosmicznych cenach. Do tego masa barów i klubów oferujących Ping-Pong show. Nagabywacze zachęcają do odwiedzenia domu rozrywki powtarzając jak mantrę, że wystarczy zamówić piwo(notabene tańsze niż w jakimkolwiek lokalu w Bangkoku), aby móc oglądać show. W klubie po seansie turyści są zmuszani do zapłacenia horrendalnych rachunków za osoby, które się do nas dosiądą, czy też mówiąc, że pokaz jest za darmo tylko dla posiadaczy karty stałego klienta, której z pewnością (jeszcze) nie mamy.  Gdy przyjdzie nam odmówić zapłacenia jałmużny drzwi od klubu się zamykają, a zgrabne panie zastąpią muskularni ochroniarze. Przeciętnie po wyjściu z klubu nasz portfel jest lżejszy o kilka tysięcy bahtów.

Bayokle Sky Tower – około 200 Bahtów za wstęp na najwyższy budynek w Bangkoku. W cenie jest drink w restauracji na najwyższym piętrze.

Hotele Bangkok Khao San Road

Tanie hotele w dzielnicy Khao San:

CICHE LOKALIZACJE

 • Idąc wzdłuż ulicy, gdzie mieści się Burger King i Air-Asia  jedna przecznica w prawo – znajduje się uliczka z hotelikami. Ceny za nocleg wahają się od 200 bahtów za fan room do ponad 500 za nocleg z AC
 • K.S. House (02-6291763 ks-house.net)- Położone niedaleko mostu Rama VIII i przystanku tramwaju wodnego Samphaya. Pokój z łazienką, TV, Internetem i wentylatorem od 300 Bahtów. Pokoje standardowe, ładnie urządzone .Na każdym piętrze mamy altankę, gdzie można kameralnie napić się kawy. Najchłodniejsze pokoje są z widokiem na rzekę. Najgorsze pokoje znajdują się w narożnikach pięter.
 • Roof View Place (90/1 Soi Samsen 6, 02-280-1272, roofviewplace.com) –  położony w cichej dzielnicy niedaleko mostu Rama VIII 15 minut od Khan San Road. Cicho i schludnie. Pokój z klimatyzacją kosztuje około 900 Bahtów. W cenie zawarto dostęp do bezprzewodowego Internetu i całkiem syte śniadania.
 • New Merry Guesthouse (662)2803315, 18 – 20 Phra Athit Rd- przeciętny hotel z niskimi cenami za nocleg / około 500 Bahtów/ z klimatyzowanymi pokojami. Położony kawałek od Khao San, trzy kroki od Phra Athit Pier.
 • Thara House -pokój za 400 bahtów potrzebna wcześniejsza rezerwacja: 02-2805910-1 tharahouse.net.
 • Place Inn Hotel (28/10 Soi Rambuttri, Chakrapong, tel. 02-282-4687) – 300 bahtów za pokój z klimatyzacją, łazienka wspólna, WIFI, hotel prowadzony przez Pakistańczyków.

GŁOŚNE LOKALIZACJE

 • LEK Guest house (662) 281-8441 – hotelik w samym sercu Khao San Road. Za pokój z balkonem, z widokiem wprost na ulicę zapłacimy 250 bahtów. Oczywiście lokalizacja dobra, jeżeli zamierzamy się bawić do białego rana.
 • Rainbow Guest House (02 2806648) hinduski hotel położony bliziutko Khan San Road na Samsem Rd. Wybieram go tylko w sytuacji, gdy chcę się szybko przemieścić dalej. Pokój z Internetem, klimatyzacją i łazienką od 350 Bahtów. Prawdziwa norka bez okna rodem z filmu „Beach” 200 Bahtów. Od zeszłego roku hotel posiada klimatyzowane dormitory za 150 Bahtów nocleg. Najgorsze pokoje od ulicy(naprzeciwko mieści się dyskoteka, a od niedawna zniknął zakaz puszczania głośnej muzyki do 2 w nocy). Najlepsze pokoje to „family room” z fanem. Routery WIFI zamontowane są na wszystkich piętrach choć urządzenia potrafią płatać figle. Obsługa jest uprzejma jak przystało na hinduską mentalność, a jedzenie wyśmienite.
 • – jeden z tańszych hoteli trzy kroki od Khao San Road. CCTV i Internet, pokoje skromne, ale czyste.

LOKALIZACJE NA EXTRA ZMĘCZENIE:
Kilka hotelików rozlokowanych niedaleko Khao San Road oferuje strudzonym turystom „dach nad głową” w bardzo atrakcyjnych cenach. 150 Bahtów za pokój bez łazienki i innych wygód. Brak możliwości zarezerwowania noclegu, zazwyczaj pełne od godzin porannych: Apple Guesthouse Mama (11 Trok Kai Chae, Phra Sumen Rd. , 0-2281-1219).

Komunikacja w Bangkoku

Tramwaje wodne

Dawniej najpopularniejszy i praktycznie jedyny środek transportu po Bangkoku. Dziś setki korytarzy wodnych zostało zasypanych, ale można jeszcze natrafić na wąskie kanały po których poruszają się tramwaje np. na trasie Świątynia Buddy do MBK kursuje jeden. Dla mnie to stanowiło niezłą atrakcję turystyczną, bo łódź przecina wodę z impetem i widowiskowo zatrzymuje się na kilka sekund na kolejnych przystankach, aby ludzie zdążyli wskoczyć i znów rusza. Taka przyjemność kosztuje od 9 Bahtów. Tramwaj wodny do Pratunam(bazar elektroniki Pantip Plaza czy BigC) kosztuje 12 Bahtów.

Metro Bangkok (BTS /MRT / SkyLine)

Porównując inne środki transportu publicznego wychodzi drogo, ale mamy możliwość szybkiego przemieszczania pomiędzy najważniejszymi dzielnicami Bangkoku. Część linii jest naziemna i porusza się nad wieżowcami. Koszt biletu waha się od strefy i wynosi kilkadziesiąt bahtów.  Od niedawna istnieje połączenie z lotniskiem Suvaranburi, dzięki któremu w niecałe 20 minut jesteśmy w samym centrum Bangkoku(Pratunam czy Makkasan). Bilet kosztuje 40/45 Bahtów. Z Pratunam czy Makkasan na Khao San Road dojedziemy w 15-30minut autobusem(7-13 bahtów) lub taxi(ok. 100 Bahtów).

metro mapa Bangkok, metro Bangkok, mapa Bangkok

metro Bangkok mapa - kliknij aby powiększyć

Autobusy

Bilet za autobus bez klimatyzacji kosztuje 7-10 Bahtów. Z klimatyzacją zazwyczaj dwa razy tyle. Linie z niebieskobiałymi napisami są darmowe.  Autobusy zatrzymują się tylko na wyznaczonych przystankach. Brak rozkładów jazdy, możemy liczyć tylko numery linii, więc trzeba zasięgnąć informacji od innych oczekujących. Konduktor zazwyczaj słabo zna angielski i niepoprawne wymówienie nazwy miejsca do której zmierzamy, może nas drogo kosztować – możemy zostać wywiezieni na drugi koniec Bangkoku!

Dworce w Bangkoku:

Dworzec południowy (Sai Tai Mai) – linie 30 i  526 (przystanek na placu ), 149(?). Odjazdy w kierunku wschodnim i północnym, np. Kanchanaburi (75BHT bus, 100BHT mini-bus). Stąd busy do Pattai kursują do godziny 20.00. Bus 56(?) kursuje pomiędzy Sai Tai Mai, a Eka Mai (minimum 1h).
Dworzec zachodni(?) (Eka Mai) – położony w sercu miasta w pobliżu (..) MBK. Odjazd w kierunku:  (?) Ekskluzywne busy do Pattai kursują stąd praktycznie przez całą dobę. Najszybciej dotrzemy na ten dworzec metrem (stacja: ?).
Dworzec minibusów w okolicy Victory Monument. Małe pojazdy są wygodniejsze, znacznie skracają czas jazdy i są dość atrakcyjne cenowo, kursują zazwyczaj na małe odległości np. Kanchanaburi (ok. 200 Bahtów, 2h), Pattaya (od 90 bahtów, 2.5h), Hua Hin/Prachuap (200 bahtów, 3h/4h). Vany odjeżdżają praktycznie co 15 minut! Z Victory monument do Khao San kursuje jeden autobus 516 (nie jestem pewien, czas jazdy od 30 minut do ponad godziny w szczycie).
Dworzec północny (Mo Chit) – linie 3 (plac). Jadąc z Khao San po drodze mijamy Chatuchak Market. Z Mo Chit odjeżdża większość autobusów w kierunku południowej i północnej Tajlandii. Przykładowe ceny: Koh Tao bus+feery ticket: 720BHT, Koh Samui 600BHT, Chiang Mai (520 Bahtów).
Dworzec kolejowy północny (Mo Chit) – linie: 55(?) z Khao San (koszt taksówki dla dwóch osób to 80BHT). Obsługuje prawie wszystkie połączenia kolejowe za wyjątkiem linii prowadzącej do Kanchanaburi, która znajduje się Makkasan(?). Bilety kolejowe 1 i 2 klasy trzeba kupować z minimum jednodniowym wyprzedzeniem!

Zakup biletu w prywatnym biurze podróży zazwyczaj wiąże się z darmowym transferem z hotelu i wyjazdem z dzielnicy turystycznej Khao San Road. Najtańsze bilety zazwyczaj sprzedają izraelskie biura turystyczne. Niestety solidna jakość usług to prawdziwa rosyjska ruletka – można trafić na wygodny autobus i bezproblemowy transfer, ale zazwyczaj jest bez rewelacji. Nie ma co liczyć na darmowy posiłek w turystycznych busach. Przykładowe ceny: Chiang Mai(350 Bahtów) bądź Krabi(300 bahtów), Khao Sok/Phuket (650 Bahtów), wan na lotnisko: 100 bahtów i do Pattaya za 150 bahtów (fatalna jakość, wan zatrzymuje się po drodze na lotnisku Suvaranburi, skąd prowadzi autostrada do Pattai, jednak z niej nie korzysta co wydłuża jazdę do około 4 godzin).

Rattanakosin


[Total: 8    Average: 8.9/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>