Ayuthaya

Wkraczając do tego niewielkiego miasta możemy odnieść wrażenie jak byśmy przenieśli się do starożytnych czasów pierwszych władców monarszych. Ajutja to dawna stolica Tajlandii, gdzie znajduje się wiele ruin niegdyś świetnie prosperującego miasta.


Ślady po okazałych świątyniach są tu obecne prawie co krok! Większość zabytków można zwiedzić wypożyczając rower(50BHT, zostawiamy jakiś dokument ze zdjęciem pod zastaw), dlatego warto na Ajutaję poświęcić jeden dzień. W mieście rozlokowanych jest kilka hosteli oferujących tani nocleg. Od dworca/przystanku do wypożyczalni różnorakich pojazdów dzieli nas kilka kroków, także nie ma sensu brać taksówkę. Nie ma potrzeby zwiedzać każdego zabytkowego kawałka  w mieście, bo sumaryczna liczba biletów wstępu może wynieść i kilkaset bahtów, dlatego polecam wybrać sobie kilka miejsc wartych uwagi. Ja znalazłem położoną za miastem taką oto świątynie:

Ayuthaya

Śpiący budda Ajutaja

 

Zachęcam wybrać się za miasteczko, aby zobaczyć jak wygląda tajska wieś. Domki na palach, hasające legwany, pola ryżowe i co krok małe stupy to wizytówka okolicy.

Transport Ayuthaya

Z monumentu Wiktorii odjeżdża kilka minivanów do Ajutji. Koszt to około 100BHT, ale jazda trwa krótko i jakoś z pominięciem ulicznych korków przy wyjeździe z Bangkoku. Powrót miałem autobusem w cenie 50BHT. Do Ayuthii dotrzeć można również drogą morską, która jest bardzo malownicza-  polecam ją wszystkim rannym ptaszkom 🙂 bo około południa robi się naprawdę gorąco.


[Total: 0    Average: 0/5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>