Amritsar

Perła Indii, znajduje się tu przepiękny kompleks świątynny zwany Golden Temple. Miasto założył guru Sikhów i do dziś stanowi ono kwintesencję ich kultury. Co roku przybywają tu setki milionów pielgrzymów (Sikhów, ale nie tylko), aby oddać cześć swoim bogom i guru. Nie należy się dziwić, gdy w autobusie zobaczymy ludzi z wielkimi mieczami – bo właśnie tak charakteryzuje się bogobojny Sikh.


Pierwotnie lud Sikhów zajmował się obroną granic Indii, o tym jak trudno było je obronić zobaczymy w muzeum kultury Sikhów w centrum świątynnym. Dla pielgrzymów mamy darmowy nocleg (domestry) i za symboliczną opłatą pokoje(50RP). Turyści trafiają do dużego, przestronnego pomieszczenia, gdzie nie tylko odpoczniemy, ale także całkowicie za darmo skorzystamy z pralki czy też łazienki. Szczególnie polecam ten nieodpłatny nocleg, który sam w sobie stanowi atrakcję, ale także umożliwia wymianę doświadczeń z innymi podróżnikami. W całym kompleksie można zakupić bardzo tanio napoje(przepyszna Mazaa za 5RP!), a ciepły posiłek zjemy w 24h stołówce również całkowicie za darmo. Oczywiście przed opuszczeniem miasta, mile widziany jest datek.

sikhowie

W mieście znajdziemy też indyjską „kopię złotej świątyni” w formie pałacu na wodzie. Niedaleko Amritsar znajduje się granica pakistańska i tam właśnie możemy się udać na ceremonie zamknięcia granicy (16.30 zimą, 17.30 latem). O tym jak bardzo cieszy się popularnością świadczy fakt, że już za 50RP możemy sobie zorganizować transport (wokół złotej świątyni kręcą się kierowcy).

Po mieście kursuje darmowy autobus, którym dotrzemy z/do dworca kolejowego lub autobusowego(nie co dalej!) do kompleksu świątynnego. Bilety kupić można w biurze tuż przy świątyni, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo oblegana trasa wyjazdowa i bilet trzeba zarezerwować z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Autobusem również dotrzemy do wielu miejsc, jednak wszystko zależy od naszej kondycji.

Parada Atari (Attari)– Wydawałoby się, że posiadanie tak poważnego sąsiada jak Pakistan wymusi niejako powagę sytuacji na terenach przygranicznych – nic z tego! Dla Hindusów niepodległe Indie to powód do dumy, czego dowodem jest codzienna wieczorna defilada z udziałem tłumu hindusów i.. turystów. Latem o 16.30 latem zamykana zostaje granica między Pakistanem i Indiami, i przez najbliższą godzinę staje się ten teren areną pokazów siły i co raz to bardziej wymyślnych ceremonii zwrócenia flagi przez oba kraje. Żołnierze rajcowani przez publiczność popisują się przed bramą graniczną, a gesty co odważniejszych zostają nagrodzone gromkimi brawami i okrzykami: Hindustan! Hindabad! Potem do przedstawienia przyłącza się młodzież przebrana w stroje pracowników czerwonego krzyża, która tańczy przed bramą i domaga się wpuszczenia (Pakistan należał do tych niechlubnych krajów, gdzie pracownicy Czerwonego Krzyża nie zostali wpuszczeni). Oprócz tego zobaczymy wiele innych atrakcji dlatego polecam poświęcenie jednego wieczoru na wizytę na granicy z Pakistanem! Ze szczegółów organizacyjnych dodam tylko, żeby wybrać arenę z lewej strony /lepiej widać defiladę/, a nie tą z prawej (do której kieruje turystów żandarmeria) i trzeba być co najmniej pół godziny wcześniej, aby zająć dogodne miejsca (im bliżej bramy tym ciekawiej). Broń Boże nie przekraczajmy granicy! – pomimo, że cały spektakl jest zabawny i pokazywany po obu stronach granicy, to jednak granica zostaje rzeczywiście zamknięta i bez wizy pakistańskiej czeka nas nocleg w.. więzieniu. Tak został aresztowany nasz rodak, który usiadł po stronie pakistańskiej, a po przedstawieniu domagał się otwarcia bram!

parada atari

Noclegi Amritsar

Na terenie świątyni: domestry /noclegownie/
Specjalnie wydzielona sala dla turystów z ok. 8-oma łóżkami, łazienką, i dwoma pokojami 3-osobowymi. W pokojach szafki zamykane na kłódkę. Zimna woda zdatna do picia, pralka. Teoretycznie darmowy nocleg nie może być dłuższy niż dwa dni.
Na terenie świątyni: hotel
Trzyosobowe pokoje kosztują 50RP, są w pokojach łazienki.

Dojazd Amritsar

Chandigar – 5h, autobus lub pociąg
Dharamsala – 10h, autobus, możliwość
Delhi – 10h pociąg, nie polecam autobus na tak długi dystans
Kaszmir – nie polecam w ogóle wyprawy w tamtym kierunku, więcej informacji niżej

amritsar

amritsar


[Total: 0    Average: 0/5]
  1. Pingback: Agra
  2. Pingback: Chandigarth

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>